کد خبر:4127
پ
pezeshki-m-1

پزشکی و روش‌های بهداشتی – درمانی در متون کهن ایرانی

پزشکی از دیرباز یکی از موضوعات مورد علاقه ملل گوناگون جهان بوده است

میراث مکتوب – پزشکی از دیرباز یکی از موضوعات مورد علاقه ملل گوناگون جهان بوده است، نیاکان ما عقیده داشتند که جهان مادی، تن و شادمانی، آفریده‌های خدا هستند و وظیفهٔ دینی انسان است که از آنها نگهداری کند و آنها را گسترش دهد و از آنها بهره گیرد و این خود سبب بود، که آنان در پی از بین بردن هرگونه رنج‌های بشری از جمله رنج‌های جسمانی برآیند و پزشک و پزشکی را ارج نهند.

کهن‌ترین و مهمترین آگاهی‌ها دربارهٔ چگونگی پزشکی و درمان بخشی در ایران باستان رادر لابه لای متون اوستایی می‌توان به دست آورد. در جای جای متون دینی ایرانیان پیش از اسلام، دربارهٔ بهداشت، چگونگی برخورد با نجاسات و بیماری‌ها سخن به میان آمده و این سفارشات بهداشتی در قالب داستان‌های اساطیری، دینی و تاریخی به خواننده القاء شده است.

البته به غیر از اوستا آنچه از نوشته‌های فارسی میانه زردشتی در پی گذر زمان برجای مانده است، میراثی است جاودان و گران‌سنگ که فرهنگ، اندیشه‌ها، پنداشته‌ها و باورهای کهن ایرانیان را به روشنی باز می‌نماید. این مقاله در نظر دارد با روش توصیفی – تحلیلی و بهره‌گیری از منابع کهن موجود پیرامون پزشکی به بررسی پزشکی و روشهای بهداشتی – درمانی در متون کهن ایرانی و جایگاه این علم در آموزه‌های زردشتی بپردازد.

 

متن کامل مقاله «پزشکی و روشهای بهداشتی – درمانی در متون کهن ایرانی» نوشته محمدحسن بهنام‌فر و نادیه ابویی مهریزی که در شماره ۹ فصلنامه «پژوهش در تاریخ» منتشر شده است در فایل پایین بخوانید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612