کد خبر:4434
پ
ibn-Sina-m

ابن سينا محور آثار پزشكي جهان

در ميان سازندگان تاريخ علوم و معماران كاخ تمدن اسلامي، ابن سينا از چهره‌هاي درخشان و معروف است.

ميراث مكتوب – در ميان سازندگان تاريخ علوم و معماران كاخ تمدن اسلامي، ابن سينا از چهره‌هاي آنچنان درخشان و معروف است كه او را به واسطه دانايي و احاطه‌اش بر بيشتر رشته‌هاي علوم، به ويژه فلسفه و منطق و پزشكي و نجوم و رياضيات و علوم طبيعي، به منزله دايرة‌المعارف زنده و گوياي عصري كه در آن زندگي كرده است، دانسته‌اند و القابي نظير: حجة‌الحق، شيخ‌الرئيس، نابغه شرق، استاد استادان و امير پزشكان كه از طرف نويسندگان و اهل نظر به او داده شده است، مبيّن جامعيت اين حكيم فرزانه است.

كتابها و رسالات ابن‌ سينا را در حدود 238 مجلد نوشته‌اند. در حقيقت علم و هنري نيست كه اين پزشك و فيلسوف بزرگ درباره آن بحث نكرده و كتاب ننوشته باشد. اما با در نظر گرفتن اينكه بيشتر شهرت ابن‌سينا در طب و فلسفه است و كتابهاي معروفش نيز كتاب قانون در طب و كتاب شفا در فلسفه است، مولفان در كتاب حاضر آنچه درباره اين جهان طبيب و فيلسوف، نويسندگان و تاريخ‌نويسان در آثار خود آورده‌اند، قسمت‌هايي را برگزيده و بدون كوچكترين دخل و تصرفي نقل كرده‌اند.

كتاب ابن‌ سینا محور آثار پزشکی جهان در 20 فصل زير سامان يافته است: ابوعلي سينا دايرة‌المعارف زنده، درمانهاي افسانه‌اي بوعلي، اشعار فارسي، اشعار عربي، واژگان پارسي و نمونه خط ابن‌ سينا، معاصران، شاگردان، اخلاق و صفات و مذهب ابن‌سينا، چند داستان درباره ابن‌سينا، بوعلي‌سينا در تاريخ تمدن ويل دورانت و تاريخ…، ابوعلي‌ سينا در تاريخ پزشكي ايران و …، ابوعلي سينا در تاريخ طب در ايران پس از اسلام، ابوعلي‌سينا و پزشكان نامي، تاريخ ادبيات ايران و چند كتاب ديگر، قانون در طب، شرحها و ترجمه قانون و ديگر آثار ابن‌سينا، گزيده‌هايي از درمانهاي كتاب قانون در طب، زندگينامه، شخصيت علمي و سالشمار زندگاني ابن‌سينا، آثار ابن‌سينا، نگارش درباره ابن‌سينا و ترجمه و چاپ آثار وي، هزاره ابن‌سينا، جشنها، يادبودها و آرامگاه‌ وي، ابوعلي‌سينا در منابع خارجي، شيخ‌الرئيس ابوعلي سينا تصوير، فهرست راهنماي آثار ابن‌سينا و نوشته‌ها و سخنرانيهاي مربوط به وي، طبقه‌بندي آثار ابن‌سينا و كتابها و مقالاتي كه درباره او نوشته شده.

كتاب ابن‌ سینا محور آثار پزشکی جهان نوشته محمدتقي سرمدي و ناصر پويان در 456 صفحه به بهاي 240000 ريال از سوي انتشارات سرمدي منتشر شده است.

…………………………………………………

نظر کاربر: هروی کرمانشاهی
يكشنبه 26 آبان 1392 – 11:50

نظر کاربر: خیلی خوشحال شدم خبر چاپ این کتاب را دیدم. با توجه به فصل های کتاب هم قاعدتا بایستی بسی خواندنی باشد. حقیر نیز کتابی هزار صفحه ای در شرح حال و احوال و آثار و مذهب و اسلاف و اخلاف ابن سینا نوشته بودم که چند سال قبل قرار بود بنیاد ابن سینای همدانش بچابد. ولی با بنیاد محترم مذکور به توافق نرسیدیم و کتاب کماکان می خورد خاک. باز هم تشکر ا خبررسانی میراث مکتوب و از نشر سرمدی. سخن سربلند از بشارات اوست/ شفای حکیمان اشارات اوست!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612