کد خبر:4125
پ
sadeghi-m-2-1

فرهنگ نویسی در شبه قاره

دهمین نشست علمی گروه شبه قاره با همکاری بخش فرهنگی سفارت هند ظهر روز سه شنبه هفتم آبان در کتابخانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.

ميراث مكتوب – دهمین نشست علمی گروه شبه قاره با همکاری بخش فرهنگی سفارت هند ظهر روز سه شنبه هفتم آبان در کتابخانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.
سخنران این نشست علمی دکتر علی اشرف صادقی، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر بخش فرهنگ نویسی فرهنگستان، بود. جلسه با استقبال خوبی از سوی اعضای فرهنگستان و دوستداران فرهنگ نویسی روبرو شد.
در این نشست علمی، دکتر صادقی به معرفی فرهنگ های فارسی در شبه قاره پرداخت و گفت : «فرهنگ نویسی در زبان فارسی، غیر از آنچه که به خود ایران مربوط می شود و در واقع فرهنگ های ایرانی به معنای اخص هست، مدیون دو کشور همسایه است که فرهنگ غنی ایران قرن ها در این دو کشور سلطۀ بی نظیر داشته است. نخست شبه قاره هندوستان که اکنون به سه کشور هند، پاکستان و بنگلادش تقسیم شده و دیگری هم امپراطوری عثمانی که بعد جنگ جهانی اول به چندین پاره تقسیم شد.»
سردبیر مجلۀ فرهنگ نویسی گفت: «قدیمی ترین فرهنگی که در هند نوشته شده و به دست ما رسیده، فرهنگ فخر الدین قواس غزنوی است. این فرهنگ از روی لغت فرس اسدی نوشته شده، ولی مؤلف از لغات شاهنامه و برخی منابع دیگر نیز موادی را به کتاب افزوده است. بعد از آن فرهنگ های دیگری مانند «لسان الشعرا» از عاشق و «زفان گویا و جهان پویا» از ابراهیم بن قوام و «شرفنامۀ» منیَری و نیز مؤید الفضلا و ادات الفضلا نوشته شد که از برخی جهات پیشرفت هایی در فرهنگ نویسی نشان می دهند، اما همان اغلاط و تصحیفات فرهنگ قواس را به اضافۀ تصحیفات و اغلاط جدید در بر دارند.»
وی همچنین افزود که: «بعد از قرن دهم باید از فرهنگ رشیدی نام برد که نسبت به فرهنگ های قبلی بسیار جلوتر هستند. متأسفانه از قرن یازدهم در فرهنگ نویسی هند دستاورد جدید و مهمی دیده نمی شود.»
متن کامل سخنرانی نشست دهم گروه شبه قاره به زودی روی سایت میراث مکتوب قرار خواهد گرفت.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612