کد خبر:3253
پ
fehrest-m-3

نگاهي به فهرست دستنويس هاي فارسي كتابخانه اياصوفيه استانبول

نسخه هاى خطى ارزشمندترين و ماندگارترين ميراث هر ملتى محسوب مى شوند. گذشته علمى و هنرى و … ملت ها و تمدن ها در لابه لاى نسخه هاى خطى براى آيندگان به امانت گذاشته شده است.

ميراث مكتوب – نسخه هاى خطى ارزشمندترين و ماندگارترين ميراث هر ملتى محسوب مى شوند. گذشته علمى و هنرى و … ملت ها و تمدن ها در لابه لاى نسخه هاى خطى براى آيندگان به امانت گذاشته شده است. شناسايى و بررسى نسخه هاى خطى، براى نسل حاضر، پيشينه درخشان علمى و فرهنگى مسلمانان را بازگو مى كند. نسخه هاي خطى نوشته شده درباره علوم مختلف مانند شعر، تذكره، شرح، حديث، تفسير، فقه، اصول، فلسفه، كلام، نجوم، رياضيات، علوم غريبه، پزشكى، كشاورزى، فيزيك، شيمى و …، بيانگر همت و تلاش دانشمندان، نويسندگان، اديبان و … مسلمان در اين زمينه و اختراع و ابداع هاى بى شمار در اين عرصه است.
اما آنچه كه در اين زمينه مهم مى باشد اين است كه در جهت شناسايى و استفاده از اين علوم در حال حاضر تلاش زيادى صورت نگرفته است و اگر كارى هم در اين زمينه انجام يافته، به صورت انفرادى و با توجه به علاقه و همت فردى بوده است و لذا اميدواريم با توجه به گستردگى اين امر و وجود نسخه هاى خطى متعدد فارسى در ايران و كشورهاى ديگر، چون تركيه، عراق،
مصر، پاكستان، هندوستان، انگلستان، فرانسه، آذربايجان،
ارمنستان، گرجستان و …، در آينده نزديك شاهد تلاش فهرست نگاران به صورت علمى و سازماندهي شده در زمينه تهيه فهرست مجموعه هاى ديگر در ايران و ساير كشورها باشيم.
در اين مقاله، سعى داريم با معرفى و نقد و بررسى فهرست دستنويسهاى فارسى كتابخانه اياصوفيا (استانبول)، كه توسط آقاى سيدمحمدتقى حسينى تهيه و تنظيم شده و در سال 1390 ش توسط كتابخانه، موزه و مركز اسناد كتابخانه مجلس شوراى اسلامى به چاپ رسيده است، گامى كوچك در جهت شناساندن فهرست مذكور برداريم.

متن كامل مقاله «نگاهي به فهرست دستنويس هاي فارسي كتابخانه اياصوفيه استانبول» كه در سال شانزدهم، شماره 6 كتاب ماه كليات به چاپ رسيده است را در فايل پايين مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612