کد خبر:1952
پ
iras-m1

میراث مشترک ایران و هند به چاپ رسید

میراث مشترک ایران و هند عنوان نام کتابی است که اخیراً از سوی کتابخانۀ آیت‌الله مرعشی در دو جلد منتشر شده و قرار است مجلدات آن به ۲۵ جلد برسد.

میراث مکتوب – میراث مشترک ایران و هند عنوان نام کتابی است که اخیراً از سوی کتابخانۀ آیت‌الله در دو جلد منتشر شده و قرار است مجلدات آن به ۲۵ جلد برسد.
موضوع این اثر معرفی کتابهای فارسی و عربی چاپ سنگی و کهن شبه قاره (هند،‌ پاکستان، افغانستان و بنگلادش) است که در این کتابخانه نگهدای می‌شود و تعداد آنها به دوازده هزار جلد می‌رسد.
در این دو جلد هزار نسخه از این کتابها (با حدود هزار و چهارصد عنوان) به ترتیب شماره مسلسل معرفی شده و در آخر هر جلد نمایۀ کتابها، مولفین، مطبعه‌ها و اشعار، آمده است.
از اهداف این پروژه شناسایی عناوین و محتوای کتاب، چاپخانه، سال نشر، نام کاتب و آغاز نسخه های چاپ سنگی است.
اغلب کتابهای چاپ سنگی که در هند منتشر شدند به فارسی‌زبانان و فارسی سرایان اختصاص داشتند و این کتابها در فاصله بین قرن دهم تا قرن چهاردهم چاپ شده اند و موضوعات آنها اغلب ادبیات فارسی، تاریخ و جغرافیا و عرفان هستند.
این دو جلد در قطع وزیری و با قیمت ۴۰۰۰۰ تومان زمستان سال گذشته به بازار عرضه شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612