کد خبر:4925
پ
فاقد تصویر شاخص

بررسی شخصیت و اندیشه‌ های عرفانی بایزید بسطامی بر اساس روش استعاره شناختی

هدف نگارندگان این جستار آن بوده تا از رهگذر تحلیل استعاره‌های شناختیِ اقوال بایزید مفاهیم کلیدی در عرفان او را تفسیر و تبیین نمایند .

ميراث مكتوب – هدف نگارندگان این جستار آن بوده تا از رهگذر تحلیل استعاره‌های شناختیِ اقوال بایزید – به عنوان یکی از عرفای پیشرو و برجستة مکتب تصوف عاشقانه – مفاهیم کلیدی در عرفان او را تفسیر و تبیین نمایند و در ضمن آن به برخی ویژگی‌های شخصیت او نیز اشاره کنند.
از جمله نتایج این تحقیق آن بوده که کاربرد قلمروهای شراب، آتش و سیل در اقوال وی، تأکید او را بر مسألۀ «فنا» در اندیشۀ عرفانی وی نشان می‌دهد. همچنین حضور مکرر و چشمگیر قلمرو تجربی «نور» در اقوال بایزید، حاصل تأثیر محیط فرهنگی و اجتماعی زرتشتی روزگار وی بوده است. علاوه بر این، تحلیل استعاره‌های شناختی وی نشان‌‌دهند تردد او میان اندیشه‌های زاهدانه و عاشقانة تصوف می‌باشد.

متن كامل مقاله «بررسی شخصیت و اندیشه‌ های عرفانی بایزید بسطامی بر اساس روش استعاره شناختی» نوشته زهره هاشمی و ابوالقاسم قوام كه در شماره 182 مجله جستارهاي ادبي منتشر شده است بر روي فايل پايين كليك كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612