کد خبر:4270
پ
shabestar-m

انتشار مثنوی شمع و پروانه نیازی شبستری

چاپ نخست مثنوي شمع و پروانه به كوشش خليل قرباني از سوي نشر نباتي راهی بازار نشر شد.

ميراث مكتوب – چاپ نخست مثنوي شمع و پروانه به كوشش خليل قرباني از سوي نشر نباتي راهی بازار نشر شد.

شيخ عبدالله نيازي شبستري كه در برخي منابع از نوادگان شيخ محمود شبستري، صاحب گلشن راز به شمار آمده، از شاعران و فضلاي قرن دهم هجري بوده و در اكثر علوم زمان خويش، به ويژه علوم رياضي متبحر داشته است. وي مدتي از عمر خود را در ماوراء‌النهر و مركز علمي ـ ادبي آن، سمرقند گذرانده و در سال 926 ق به آسياي صغير مهاجرت نمود و در استانبول مورداستقبال و اعزاز و تكريم سلطان سليم و سلطان سليمان قانوني قرار گرفت.

وي در همان سال مثنوي شمع و پروانه را كه از بهترين و روان‌ ترين منظومه‌هاي عرفاني در نوع خود مي‌باشد، در 812 بيت سروده است.

كتاب حاضر به عنوان اولين گام در جهت معرفي نيازي شبستري و احوال و آثار او در ايران است كه در سه بخش تهيه و تنظيم شده است:

در بخش اول زندگي و آثار شيخ عبدالله نيازي شبستري، به طور اجمالي معرفي گرديده و سعي شده است اطلاعات و اشعار و ابيات پراكنده‌اي كه در منابع مختلف ضبط شده، ارائه شود.

در بخش دوم به معرفي و بررسي كوتاه اثر شاخص نيازي، يعني مثنوي شمع و پروانه پرداخته شده است.

در بخش سوم متن كامل مثنوي شمع و پروانه كه از روي نسخه منحصر به فرد كتابخانه سليمانيه استانبول تنظيم شده، با رسم‌الخط امروزي همراه با توضيحات مختصر به چاپ رسيده است.
نيازي شبستري و

چاپ نخست مثنوي شمع و پروانه به كوشش خليل قرباني از سوي نشر نباتي در 180 صفحه منتشر شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612