00:00:00
چهارشنبه ۲ام فروردین ۱۴۰۲
کد خبر:3767
پ
dayermalamaref-m

دائرة المعارف قرآن، 150 سال قرآن پژوهی غربیان

قرآن ریشه دارترین سند آیین مقدس اسلام است و شایسته است که برای شناخت و معرفی جوانب متعدد و گسترده آن همه گونه تلاشی انجام گیرد.

ميراث مكتوب – «قرآن ریشه دارترین سند آیین مقدس اسلام است و شایسته است که برای شناخت و معرفی جوانب متعدد و گسترده آن همه گونه تلاشی انجام گیرد.» دیدگاه بلند انتشارات حکمت که در این جمله کوتاه بیان شده، موجب شد تا در احوال نه چندان خوش صنعت نشر کشورمان، شاهد نشر اثری ارزشمند در حوزه علوم قرآنی باشیم که به همت بلند حسین خندق آبادی، مسعود صادقی، مهرداد عباسی و امیر مازیار و همکاری شماری از فرهیختگان کشورمان سامان یافته است.
ترجمه کتاب گران قدر دائرةالمعارف قرآن که بین سال های 2001تا 2006 میلادی در پنج جلد متن و یک جلد نمایه منتشر شده بود، از آن رو انجام گرفته که ضمن پرکردن جای خالی چنین کاری در جامعه اسلامی ما، بتواند ما را با دیدگاه و شناخت غربیان از اسلام آشنا سازد. این آشنایی می تواند موجب شناخت نقاط ضعف و قوت ما در تبلیغ و دفاع از اسلام و قرآن و راهنمایی برای پژوهش و تالیف در زمینه های لازم باشد.
این ترجمه هم چنین می تواند الگویی علمی و امروزی برای تالیف دائرةالمعارف قرآن به دست دهد، و نیز مدخل های جدیدی که از دیدگاهی نو در دائرةالمعارف قرآن آمده اند، افق ها و دغدغه های نوینی در مقابل قرآن پژوهشان هم وطنمان می گشاید.
دائرةالمعارف قرآن حاصل و چکیده نزدیک به یکصد و پنجاه سال قرآن پژوهی غربیان است که در هفتصد مدخل به قلم پژوهش گرانی از ملیت ها و فرهنگ های گوناگون تالیف و توسط انتشارات بریل هلند به زبان انگلیسی منتشر شده است.
انتشارات حکمت، دائرة المعارف قرآن را در 600 صفحه و بهای 450 هزار ریال منتشر کرده است و برای شما علاقه مندان، این کتاب ارزشمند، در مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب موجود است.

معرفي كتاب از سيد مهدي جهرمي

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612