کد خبر:9958
پ
bahrololom

ترجمۀ منظوم مراثی بحرالعلوم

مراثی علامه بحرالعلوم در رثای حضرت سیدالشهدا علیه السلام و شهیدان کربلا یکی از آثار منظوم بحرالعلوم است که در یازده بند و 132 بیت سروده شده است.

میراث مکتوب – علامه سید محمدمهدی بحرالعلوم (1155 – 1212 ق) فقیه، محدث، حکیم، ادیب نجفی که اجدادش بروجردی بودند و نسبت آیة الله بروجردی فقیه و مرجع مشهور به او می رسد. وی در کربلا زاده شد، مقدمات را نزد پدرش سید مرتضی بن محمد (متوفی 1204 ق) و دیگر عالمان کربلا آموخت. آنگاه به نجف رفت، و به کربلا بازگشت.  

مراثی علامه بحرالعلوم در رثای حضرت سیدالشهدا علیه السلام و شهیدان کربلا یکی از آثار منظوم بحرالعلوم است که در یازده بند و 132 بیت سروده شده است. علامه سید محمدمهدی بحرالعلوم (1155-1212ق.) فقیه، محدث، حکیم، ادیب نجفی که اجدادش بروجردی بودند و نسب آیت الله بروجردی فقیه و مرجع مشهور به او می رسد. آثار مکتوبی از او در زمینۀ علوم مختلف به جای مانده است از جمله: الفوائد الرجالیه، تحفه الکرام فی تاریخ مکه و المسجد الحرام، مصابیح الاحکام، مصابیح الاصول، مناظره با علمای یهود. برخی از این آثار منظوم هستند، مانند: الدره البهیه، الدره الفقهیه، ارجوزه فی الامامه، منظومات فی الرجال.

متن کامل این مقاله به ترجمۀ منظور اصفهانی که به کوشش عبدالحسین طالعی در شمارۀ 84 – 85 میراث شهاب منتشر شده است اینجا بخوانید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612