کد خبر:3052
پ
jahan-m

یادداشت‌های معزالسلطنه خواجه ‌نوری

در سال‌های پایانی جنگ جهانی اول اوضاع مازندران، همچون دیگر نواحی ایران دستخوش ناآرامی و رویدادهای پرفراز و نشیبی بوده است که عمدتاً به دلیل دخالت دولت‌های خارجی به مناسبت در خلال تحولات جنگ پیش آمد

میراث مکتوب – در سال‌های پایانی جنگ جهانی اول اوضاع مازندران، همچون دیگر نواحی ایران دستخوش ناآرامی و رویدادهای پرفراز و نشیبی بوده است که عمدتاً به دلیل دخالت دولت‌های خارجی به مناسبت در خلال تحولات جنگ پیش آمد. این دخالت اوضاع نابسامانی‌ها را موجب گشت که در پی آن یک رشته اقدامات محلی برای حفظ و بقاء نظم ایالات و ولایات ضروری به نظر می‌رسید.
از دست رفتن اقتدار و نفوذ دولت مرکزی و خطر دخالت قدرت‌های خارجی در امور داخلی ولایات که روند رو به فزونی داشت و و نیز برخی قدرت ها و خوانین محلی در نواحی شمالی ایران تحرکاتی را موجب گشت که یکی از مهم ترین آنها اتحادی بود که در اواخر پاییز ۱۲۹۶ شمسی سالار فاتح با عبدالله خان مصدق‌الممالک، امیر مؤید سوادکوهی و برخی دیگر از سران مازندران با هدف رویارویی با وضعیت نابسمان آن روزگار منعقد شد.
«یادداشت‌های معزالسلطنه خواجه ‌نوری» نقدی است از مصطفی نوری بر کتاب تصرف تنکابن به دست مجاهدان مازندران به سرکردگی سالار فاتح در شماره ۲۸۸-۲۸۷ شمارۀ فروردین – اردیبهشت نشریه جهان کتاب به چاپ رسیده است.
برای مطالعۀ متن کامل این مطلب بر روی گزینه دریافت فایل کلیک کنید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612