کد خبر:2214
پ
farakhan-2013-m

کنفرانس بین المللی مطالعات ایران

کنفرانس بین المللی “قدرت هویت، جهان ایرانی زبان در آیینه پژوهش” در روزهای ۲۷ و ۲۸ فروردین ۱۳۹۲ (۱۵ و ۱۶ آوریل ۲۰۱۳)در دانشکده شرق شناسی دانشگاه ورشو برگزار خواهد شد.

میراث مکتوب- کنفرانس بین المللی “قدرت هویت، جهان ایرانی زبان در آیینه پژوهش” در روزهای ۲۷ و ۲۸ فروردین ۱۳۹۲ (۱۵ و ۱۶ آوریل ۲۰۱۳)در دانشکده شرق شناسی دانشگاه ورشو برگزار خواهد شد.
این کنفرانس بر ایران بزرگ تری چشم می افکند که سرزمین متمدن پهناوری دارای گذشته ای پرافتخار و آینده ای نوید بخش است . نخستین هدفی که کنفرانس “قدرت هویت” پی می گیرد، عبارت است از موضوعات مهم مشتمل بر میراث معنوی و عقلانی ایران و پیام آن به بقیه جهان با بیشترین تاکید بر مفهوم هویت. افزون بر آن، مباحث مشتمل بر زبان و ادبیات، فلسفه، هنرهای زیبا، تاریخ و باستان شناسی، انسان شناسی، میراث شفاهی، جامعه، و برخی موضوعات روزگار معاصر ، یا به عبارت دیگر، همه موضوعاتی که به نحوی از انحاء، از ناحیه خاصی سخن گوید که امروزه مردمش به یکی از زبان های ایرانی در آنجا تکلم می کنند یا در گذشته تکلم می کرده اند، و در آن جاها تمدن ایرانی نشان تأثیر خود را بر جای گذاشته است، در این کنفرانس جای تواند گرفت. جهان ایرانی زبان در سراسر تاریخ طولانی خود، نه تنها با کشورهای همسایه، بلکه با کشورها، مردمان، و تمدن هایی دور دست نیز دارای تعامل چند جانبه بوده است گرچه که نه آنها بر ایران تاثیری گذاشته باشند و نه ایران بر آنها. با این حال، برترین شاخصه تمدن ایرانی یا فارسی، همیشه، استمرار و حفظ منابع در جهت از دست ندادن هویت خود در سراسر قرون بوده و هست. جای هیچ تردید نیست که هویت پرقدرت را باید یکی از اجزای تشکیل دهنده مجموعه فرهنگ ایرانی بشمار آورد هویتی که شالوده آن را زبان فارسی و آثار ادبی آن بوجود آورده است. ایران، بر رغم بسیاری دگرگونی ها و مشکلات و آشفتگی های سیاسی، اجتماعی، نژادی و مذهبی که در سراسر تاریخ به خود دیده، ویژگی های مهم بیانگر هویت خود را تغییر نداده است. به این ترتیب، میراثی تاثیر گذار از خود برجای نهاده که دانشمندان و متفکران را قرن هاست به اندیشه در باره خود واداشته، اما هنوز هم پژوهش های ژرف در بسیاری زمینه ها و از بسیاری چشم اندازها، در آن باره مورد تقاضا است. بدین سبب است که دانشکده شرق شناسی دانشگاه ورشو لهستان از محققان رشته های گوناگون دعوت کرده است تا در این رویداد علمی شرکت کنند. در دعوتنامه این کنفرانس نوشته اند: زمان ارائه مقاله در کنفرانس از ۲۰ دقیقه تجاوز نمی کند؛ زبان کنفرانس انگلیسی است و امکانات ترجمه از زبان های دیگر به انگلیسی فراهم نیست؛ علاقه مندان باید فرم درخواست را پرکنند؛ چکیده مقالات باید همراه با تقاضا نامه، تا پیش از روز ۲۵آبان ۱۳۹۱/ پانزدهم نوامبر ۲۰۱۲ به این آدرس powerofidentity@uw.edu.pl فرستاده شود؛ جواب تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۱/ ۱۵ دسامبر ۲۰۱۲ ارسال خواهد شد.”

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت شرکت در کنفرانس به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://www.orient.uw.edu.pl/web-iran/conferences

مطلب ارسالی از حسن لاهوتی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612