کد خبر:35110
پ
اسماعیلی

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بزرگداشت حافظ

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به مناسبت برگزاری آیین افتتاحیه همایش ملی بزرگداشت حافظ شیرازی پیامی صادر کرد.

میراث مکتوب- محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به مناسبت برگزاری آیین افتتاحیه همایش ملی بزرگداشت حافظ شیرازی پیامی صادر کرد.

متن کامل پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این آئین به شرح زیر است:
فرهنگ پرمایه ایرانی ـ اسلامی در بستر تاریخ به سخنورانی نامبردار است که آوازه‌ شان مرزهای زمان را درنوردیده و کلام شیرینشان از گستره این سرزمین، فراتر رفته است.
ادیبان و شاعرانی همچون لسان الغیب حافظ شیرازی که با ارائه مفاهیم عمیق عرفانی و افکار والای انسانی و زبان و شعر فاخر خود، سهمی انکارناپذیر در غنای فرهنگ و ادب ایران عزیز داشته‌اند.
سده‌ها از زمان حیات حافظ می‌گذرد و این عارف نامی و سخندان بلندآوازه ایرانی، همچنان محبوب‌ترین شاعر ملی ماست.
همه ساله شمارگان بالایی از دیوان اشعار حافظ به چاپ می‌رسد و پس از قرآن کریم، پرنشرترین کتاب در ایران است.
محبوبیت این فارسی گوی ایرانی که در سطح جهانی هم شناخته شده است، البته تصادفی نیست، از آن رو که بسیاری از مضامین آیات قرآن را در شعر خود ترجمه، تضمین و اقتباس کرده و شعرش بیش از هر چیز از سوره‌ها و تعالیم پیامبر اسلام تأثیر پذیرفته است.
در دیوان او سراسر، از فیض روح القدس، دم مسیحایی، سدره المنتهی، آب حیات، تجلی پرتو حُسن، استمداد از طایر قدس و پرواز تا خلوتگه خورشید حقیقت سخن به میان آمده است.
زبان حافظ شیرازی، بازتاب حال ملت ایران در همه اعصار و به تعبیر گویاتر، آیینه تمام نمای فرهنگ تمامی ایرانیان بوده و هست.
لسان الغیب را به تعبیر رسای رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی)، تنها به منزله یک حادثه تاریخی ارج نمی‌نهیم بلکه همچنین برای ما و همه ملت‌ها، حامل یک پیام و یک فرهنگ است و الگوی فرهنگی به شمار می‌رود. این الگوی بشردوستی که در اشعارش متجلی شده، در حقیقت نسخه‌ای مترقی از حقوق بشر ایرانی ـ اسلامی و یادآور منش ملی انسان دوستی نزد ایرانیان است.
به خود می‌بالیم که سالیانی دراز با اشعار، سخنان و آثار ادیبان و دانشمندانمان، نفوذ فرهنگی خود را در عمق لایه‌های فکری و ادبی جهان گسترانیده‌ایم؛ این نفوذ نه از جنس هجمه و گسستگی فرهنگی غرب که از سنخ معرفت، ادب، کلام و کمال است.
شاعرانی همچون حافظ، از گذشته‌های دور تا به امروز، درس بزرگ و پیام روشنی به دشمنان ایران داده‌اند و آن، ارزش ذاتی مفهوم صلح در اندیشه اصیل فرهنگ ایرانی ـ اسلامی است که عدالت، امنیت، حفظ کرامت انسان و اخلاق را در پی خواهد داشت.
ما قصه سکندر و دارا نخوانده‌ایم
از ما به جز حکایت مهر و وفا مپرس
اینجانب ضمن گرامیداشت هفته بزرگداشت حافظ شیرازی، تلاش دست اندرکاران نکوداشت این شخصیت سترگ را به ویژه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، استانداری فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان، ارج می‌نهم و این رویداد را به تمامی دوستداران آثار و مفاخر فرهنگی همچنین اصحاب شعر و ادب و معرفت در ایران و سراسر جهان و نیز مردم فرهنگ دوست و ادب پرور شیراز تبریک می‌گویم.
امید آنکه نگهبان جاوید اندیشه های ارزنده نیاکانمان باشیم.

محمد مهدی اسماعیلی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612