کد خبر:5294
پ
Tarikhnegari1

مقدمه‌ای بر تاریخ‌ نگاری

کتاب حاضر، مقدمه‌ای بر تاریخ‌نگاری، اثر مشترک از راجر اسپالدینگ و کریستوفر پارکر از اساتید دانشگاه‌های انگلستان می‌باشد.

ميراث مكتوب – کتاب حاضر، مقدمه‌ای بر تاریخ‌ نگاری، اثر مشترک از راجر اسپالدینگ و کریستوفر پارکر از اساتید دانشگاه‌های انگلستان می‌باشد که در سال 2007 توسط انتشارات دانشگاه منچستر به چاپ رسیده است. هدف اصلی نویسندگان در این اثر، آشنا کردن دانشجویان رشته تاریخ با مفاهیم اصلی تاریخ، تئوری‌های تاریخی و تاریخنگاری علمی است. برای این منظور در این کتاب سعی شده است با ذکر مثال‌ها و با زبانی شیوا ابتدا تعریفی روشن از مفهوم تاریخ و تاریخ‌نگاری علمی ارائه گردد و سپس در ادامه، نویسندگان ضمن ارائه راهنمایی‌هایی پیرامون مطالعه متون تاریخی، به کارگیری اندیشه انتقادی در تاریخ‌نگاری و چگونگی نوشتن تاریخ علمی و مقاله تاریخی، در مکاتب مختلف تاریخ‌نگاری را مورد بررسی قرار داده‌اند.

فهرست مطالب کتاب به ترتیب زیر است:

فصل یکم: مقدمه، تاریخ و تاریخ‌نگاری

فصل دوم: تاریخ علمی

فصل سوم: درآمیختن با تاریخ‌نگاری

فصل چهارم: مقاله و تاریخ‌نگاری

فصل پنجم: جنسیت و تاریخ

فصل ششم: تاریخ‌نگاری و نازی‌ها

فصل هفتم: تاریخ فرهنگی و مارکسیم

نتیجه‌گیری

كتاب مقدمه اي بر تاريخ نگاري اثر راجر اسپالدینگ و کریستوفر پارکر به ترجمه محمدتقی ایمان ‌پور از سوي پژوهشکده تاریخ اسلام در سال 1392 منتشر شده است.

منبع: کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612