کد خبر:4825
پ
ahdhosam

عهد حُسام؛ سفرنامه لرستان و خوزستان فرزند فتحعلیشاه قاجار

کتاب عهد حُسام از آخرین کارهای زنده‌یاد استاد ایرج افشار است که از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب به چاپ رسیده است

میراث مکتوب – کتاب عهد حسام از آخرین کارهای زنده‌یاد استاد ایرج افشار است که از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب به چاپ رسیده است.

این کتاب با توجه به اینکه اطلاعات زیادى درباره زندگى مؤلف و خاطرات او را به دست می دهد و گوشه‌اى از وقایع ایران را در عهد فتحعلى شاه در بر دارد، از اهمیت خاصی برخوردار است.

عهد حسام از جمله آثار محمود میرزا و در واقع سفرنامه ای است که وى آن را به مناسبت سفرى نوشت که به همراه محمدتقى میرزا حسام‌السلطنه به خوزستان رفت و از آنجا که وى این اثر را به درخواست حسام‌السلطنه نوشته، آن را عهد حسام نامیده است.

این اثر با توجه به اینکه دربرگیرنده اطلاعات زیادى درباره زندگى مؤلف و خاطرات اوست و گوشه‌اى از وقایع ایران را در عهد فتحعلى شاه دربر دارد، از اهمیت خاصى برخوردار است. افزون بر این، مؤلف در این اثر ، از عشایر و طوایف و تیره‌ها و خاندانهاى مختلف بختیارى، لر، عرب و… نام برده و برخى از آداب و رسوم آنان را برشمرده است.

برای مطالعه مقدمه کتاب عهد حسام بر روی فایل پایین کلیک کنید.


دریافت فایل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612