کد خبر:4870
پ
daneshname4

هجدهمین جلد دانشنامه جهان اسلام رونمایی می‌شود

مراسم رونمایی از هجدهمین جلد دانشنامه جهان ‌اسلام همزمان با سی‌امین سالگرد تاسیس بنیاد دایرة المعارف بزرگ اسلامی 21 اسفند برگزار می‌شود.

ميراث مكتوب – مراسم رونمایی از هجدهمین جلد دانشنامه جهان ‌اسلام همزمان با سی‌امین سالگرد تاسیس بنیاد دایرة المعارف بزرگ اسلامی 21 اسفند برگزار می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین حسن طارمی‌راد، معاون علمی بنیاد دایرةالمعارف اسلامی گفت: با اتمام و عرضه مجلد هفدهم دانشنامه جهان اسلام دربیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، کار آماده سازی مجلد هجدهم از خردادماه امسال آغاز شد.

وی افزود: از آن زمان مقالات ارائه شده بر اساس نظم الفبایی بررسی شد، برخی سوالات مطرح و مقالات بازبینی شدند. با نهایی شدن این بررسی‌ها، مجلد هجدهم اواخر بهمن ماه به چاپخانه رسید. جلد هجدم حاصل تلاش‌های مستمر پژوهشگران بنیاد و محققان و مولفان داخل و خارج کشور است و مشتمل بر 874 صفحه، 314 مدخل اصلی، 114 مدخل ارجاعی و 349 مقاله است.

طارمی‌ با اشاره به مقالات مجلد هجدهم گفت: مجلد هجدهم دانشنامه مدخل‌ها و مقالاتی از حروف «د» و «ذ» را در بر می‌گیرد. مقالات بسیار مهمی در مجلد هجدهم است که به دلیل ضرورت توجه مضاعف، کار آماده سازی نهایی را تا حدودی کند کرد.

معاون علمی بنیاد دایرةالمعارف اسلامی با اشاره به برخی از این مقالات، گفت: در حوزه شخصیت‌ها، مقالاتی درباره کمال‌الدین دمیری، عبدالعزیز دوری، دیوسکوریدس(داروشناس بزرگ یونانی که بر طب دوره اسلامی بسیار تاثیرگذار بود)، دهخدا و… را داشتیم. در زمینه آثار مهم دوره اسلامی، مقالاتی درباره دلائل النبوه، دلائل الاعجاز، الذریعه الی اصول الشریعه، الذریعه الی تصانیف الشیعه و دلالت الحائرین ابن میمون ارائه شده است. از جریان‌های معاصر هم مقالاتی با عنوان گزارش دئوبندیه در هند و مفهوم دولت(به معنای عام از نظر دانشمندان اسلامی) در مجلد هجدهم دیده می‌شود.

دانشنامه جهان اسلام به همت بنیاد دایرةالمعارف اسلامی توسط جمعی از محققان و زیر نظر دکتر غلامعلی حدادعادل مدیرعامل بنیاد، منتشر می‌شود که جلد هجدهم آن روز چهارشنبه، 21 اسفند در محل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری وابسته به جهاد دانشگاهی با حضور اندیشمندان و پژوهشگران رونمایی خواهد شد.

منبع: دايره المعارف بزرگ اسلامي

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612