کد خبر:5107
پ
dozdiadabi-m

سرقت علمی: مصادیق و راهکارها

امروزه استفاده از اینترنت، فرصت چشم گیری برای ارائۀ مطالب علمی به وجود آورده است.

ميراث مكتوب – امروزه استفاده از اینترنت، فرصت چشم گیری برای ارائۀ مطالب علمی به وجود آورده است. با وجود منابع علمی فراوان در اینترنت و سایر محمل های اطلاعاتی در تمامی دنیا، مطالب زیادی در خصوص اخلاق علمی و جلوگیری از سرقت ادبی مطرح می شود. با عنایت به اینکه دنیای امروز، دنیای گذار از موج سوم یا همان عصر اطلاعات است و برخی از آینده پژوهان نیز اعتقاد دارند که ما از موج سوم گذر کردیم و به موج چهارم رسیدیم، حمایت از تولیدات علمی و فکری از اهمیت زیادی برخوردار شده است؛ زیرا تعاریفی که برای موج چهارم شده است بیشتر به اموری اشاره دارد که کنترل آن مشکل بوده و توجه ویژه ای را می طلبد. به عنوان مثال، عمده ترین این تعاریف به عصر مجازی و یا عصر فرهنگی و اقتصاد فرهنگی و یا عصر معنویت اشاره دارد.
در هر صورت اگر به هرکدام از تعاریف نگاهی عمیق داشته باشیم، باید به مسئلۀ اخلاق علمی بیشتر توجه شود. با توجه به آمارها و گزارشات، در این بین بی اخلاقی های علمی نیز در حال گسترش است. به همین مناسبت در ادامه ابتدا نگاهی گذرا به برخی از تعاریف سرقت ادبی، انتحال و دستبرد فکری یا اصطلاحاً سرقت علمی خواهیم داشت و سپس به راهکارهایی در مورد کم کردن این بی اخلاقی اشاره خواهد شد.

متن كامل مقاله «سرقت علمي: مصاديق و راهكاره» نوشته دكتر حمزه علي نورمحمدي را در شماره 197 كتاب ماه كليات منتشر شده است را بر روي فايل زير بخوانيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612