00:00:00
پنج شنبه ۶ام مهر ۱۴۰۲
کد خبر:3955
پ
aledavod1

خروج نسخه‌های خطی از ایران در یک صد و چهارده سال پیش

در کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران رسالۀ کوتاهی موجود است با نام «کتابچۀ اسبابی که به فرنگستان برده می شود» (کتابچۀ ثبت اسباب اتاق) خوانده شده است.

میراث مکتوب – در کتابخانهٔ مرکزی دانشگاه تهران رسالهٔ کوتاهی موجود است با نام «کتابچهٔ اسبابی که به فرنگستان برده می‌شود» (کتابچهٔ ثبت اسباب اتاق) خوانده شده است. این رسالهٔ کم‌حجم مشتمل بر ۱۶ برگ است، اما چند صفحهٔ آن سفید باقی مانده است. این کتابچه جلد ندارد و در سال ۱۳۷۹ به تملک دانشگاه تهران درآمده و هم اکنون ذیل شمارهٔ ۱۱۰۲۹ در کتابخانهٔ مرکزی نگه‌داری می‌شود. از مندرجات مقدمهٔ مختصر این کتابچه مستفاد می‌شود که صاحب ناشناس آن در سال ۱۳۱۹ ق – پنج سال قبل از انقلاب مشروطیت – وقوع آن را حدس زده، اسباب و وسایل خود را جمع کرده و آهنگ فرنگستان کرده است. به کدام کشور رفته؟ معلوم نشده است. او ابزار و وسایل زندگی و از جمله کتاب‌های خطی و چاپی را همراه خود برده است. این وسایل شامل: قالی، قالیچه، فرش، وسایل و ابزار کالسکه، کارد و چنگال، پارچه، نشان‌ها، ملبوس و امثال آن است. ارقام کتابچه همگی به خط سیاق و اصل آن به خط نستعلیق و محتملاً به دست خود وی کتابت شده است.

«خروج نسخه‌های خطی از ایران در یک‌صد و چهارده سال پیش (سندی متعلق به سال ۱۳۱۹)» عنوان مطلبی نگاشته سیدعلی آل داود است که در دفتر هجدهم مجله نامه بهارستان منتشر شده است.

ادامه این مطلب را با کلیک بر روی فایل پایین مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612