کد خبر:3955
پ
aledavod1

خروج نسخه های خطی از ایران در یک صد و چهارده سال پیش

در کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران رسالۀ کوتاهی موجود است با نام «کتابچۀ اسبابی که به فرنگستان برده می شود» (کتابچۀ ثبت اسباب اتاق) خوانده شده است.

ميراث مكتوب – در کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران رسالۀ کوتاهی موجود است با نام «کتابچۀ اسبابی که به فرنگستان برده می شود» (کتابچۀ ثبت اسباب اتاق) خوانده شده است. این رسالۀ کم حجم مشتمل بر 16 برگ است، اما چند صفحۀ آن سفید باقی مانده است. این کتابچه جلد ندارد و در سال 1379 به تملک دانشگاه تهران درآمده و هم اکنون ذیل شمارۀ 11029 در کتابخانۀ مرکزی نگه داری می شود. از مندرجات مقدمۀ مختصر این کتابچه مستفاد می شود که صاحب ناشناس آن در سال 1319 ق – پنج سال قبل از انقلاب مشروطیت – وقوع آن را حدس زده، اسباب و وسایل خود را جمع کرده و آهنگ فرنگستان کرده است. به کدام کشور رفته؟ معلوم نشد ه است. او ابزار و وسایل زندگی و از جمله کتاب های خطی و چاپی را همراه خود برده است. این وسایل شامل: قالی، قالیچه، فرش، وسایل و ابزار کالسکه، کارد و چنگال، پارچه، نشان ها، ملبوس و امثال آن است. ارقام کتابچه همگی به خط سیاق و اصل آن به خط نستعلیق و محتملا به دست خود وی کتابت شده است.

«خروج نسخه هاي خطي از ايران در يك صد و چهارده سال پيش (سندي متعلق به سال 1319)» عنوان مطلبي نگاشته سيدعلي آل داود است كه در دفتر هجدهم مجله نامه بهارستان منتشر شده است.

ادامه اين مطلب را با كليك بر روي فايل پايين مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612