کد خبر:4448
پ
Taliqat-m

تعلیقات بوعلی سینا

تعلیقات کتابی مهم در میان آثار فیلسوف بزرگ و نامدار ایران زمین ابو علی حسین بن عبدالله بن سینا است.

ميراث مكتوب – تعلیقات کتابی مهم در میان آثار فیلسوف بزرگ و نامدار ایران زمین ابو علی حسین بن عبدالله بن سینا است. این کتاب مجموعه ای از پاره نوشت هایی حکمی و فلسفی است که در سه موضوع کلی منطقیات، طبیعیات و الهیات قابل دسته بندی هستند. تعلیقات مجموعه ای از یادداشت های بهمنیار، شاگرد وی و احتمالا برخی یادداشت های ابن سینا است که توسط بهمنیار و پس از مرگ استاد گردآوری شده.

کتاب تعلیقات پیش از این هم منتشر شده، اما به دلایلی چندان قابل اعتماد و منقح نبوده و همین انگیزه سید حسین موسویان را واداشته با تکیه بر نسخ متعدد و معتبر به تصحیح دوباره آن روی آورد. از جمله مزایای این تصحیح می توان به موارد زیر اشاره کرد.

– بهره مندی از نسخ معتبر و متعدد.

– پژوهش به شیوه علمی و انتقادی.

– بازنمایی تاثیر تعلیقات بر آثار فلسفی پس از ابن سینا، مانند آثار فخرالدین رازی، صدرالدین قونوی، نصیرالدین طوسی، جلال الدین دوانی، میرداماد، ملاصدرا، ملا مهدی نراقی و ملا هادی سبزواری به تفصیل و با ارجاع دقیق به آثار ایشان.

– مقابله متن عربی با ترجمه ای کهن از تعلیقات که به زدودن پاره ای ابهامات کمک کرده است.

– تطبیق تعلیق ها با فهرست کهن ابوالعباس لوکری( شاگرد بهمنیار) و شماره گذاری آن ها.

– ارایه فهرستی از پیوند های موجود میان تعلیق ها با سایر آثار ابن سینا.

– ارایه فهرستی از تعلیق های فارابی که در کتاب تعلیقات نیز، عینا یا با تغییراتی آمده است.

کتاب تعلیقات، در 825 صفحه و بهای 280 هزار ریال به همت موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شده است و برای شما علاقه مندان این کتاب در مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب موجود است.

معرفی کتاب از سید مهدی جهرمی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612