کد خبر:4109
پ
memariosmani-m

بررسی تاریخ معماری عثمانی

کتاب تاریخ معماری عثمانی نوشته گادفری گودوین با ترجمه اردشیر اشراقی توسط انتشارات متن وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

ميراث مكتوب – کتاب تاریخ معماری عثمانی نوشته گادفری گودوین با ترجمه اردشیر اشراقی توسط انتشارات متن وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

كتاب حاضر از كتابهاي مهم در حوزه تاريخ معماري عثماني اثر گادفري گودين تاريخ پژوه پرتغالي است كه در سال 1971 براي اولين بار انتشار يافته است.

مولف در اين كتاب کوشیده تا با اشاره به گسترش قلمرو عثمانی، آمیختگی آن با اقوام و نژادهای مختلف از جمله یونانی، ارمنی و اسلاو، نظام حکومتی، مشی دینی جامعه عثمانی و تاثیر آنها بر معماری این دوره نشان داده شود.

تمدن اسلامي در قرن نهم هجري مصادف با قرن پانزدهم ميلادي با گسترش به سمت شمال تا سرزمين هاي جنوبي روسيه در آسياي صغير پايگاهي معتبر يافت. با فتح قسطنطنيه به دست سلطان محمد معروف به فاتح و روي كار آمدن سلسله عثماني در سال 857 سبك هنر و معماري دوره عثماني شكل گرفت. سبك معماري عثماني به ويژه مساجد جامع عثماني به شدت تحت تاثير معماري بيزانس است.

مولف در گزارش خود از معماری عثمانی شیوه گاهشماری یا وقایع‌نگاری را در پیش گرفته و در خلال آن مباحث فراوانی را از منظر تاریخی درباره جنگ‌ها و فتوحات، سنت‌ها و آموزه‌های دینی، ساختار فرهنگی، سیاسی و اجتماعی این دوره ارایه کرده است.

وی نه تنها مساجد بزرگ را توصیف می‌کند بلکه به تشریح طرح، نقشه و کارکرد بناهای گرداگرد مساجد نظیر مدارس، حمام‌ها، خانه‌های بزرگ، مطبخ‌خانه‌ها، منبع‌ها، و آب انبارها آرامگاه‌ها و بازارها و نیز بررسی باروها، فواره‌ها و پل‌ها می‌ پردازد.

اين كتاب از یازده فصل با عناوين «پیش از تسخیر بورسه»، «بورسه – نخستین مساجد»، «بورسه – مسجد سبز و پس از آن»، «از ادرنه تا استانبول»، «سرآغاز راهی سترگ – بایزید دوم»، «سنان – پله‌های پیشرفت»، «استاد سنان»، «افول قدرت‌ها»، «مقدمات دگرگونی»، «سبک باروک و بعد از آن»، «خانه‌های عثمانی» و دو ضمیمه «سپاه ینی‌ چری و نظام وقف و دارالاطعام» تشکیل شده است.

کتاب تاریخ معماری عثمانی در 760 صفحه از سوي موسسه متن فرهنگستان هنر در275 صفحه و به قيمت 22000 تومان عرضه شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612