00:00:00
چهارشنبه ۱۲ام مهر ۱۴۰۲
کد خبر:29954
پ
مرقع هندوایرانی

رونمایی از مرقع نفیس هندوایرانی

مرقع نفیس هندوایرانی، از هم‌آفرینی‌های هنری ارزشمند هنرمندان ایران و هند، در فرهنگستان هنر رونمایی و نقد و بررسی می‌شود.

میراث مکتوب- فرهنگستان هنر به‌منظور بازنشر نسخ نفیس هنری، اقدام به انتشار مرقعات ارزشمند تاریخ هنر ایران اسلامی کرده است. مرقع هندوایرانی یکی از هم‌آفرینی‌های هنری ارزشمند هنرمندان ایران و هند است که انتشارات فرهنگستان هنر، با همکاری مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، به‌صورتی آراسته و نفیس منتشر کرده و در دسترس علاقه‌مندان نهاده است.

بر اساس اعلام فرهنگستان هنر، در مراسم رونمایی و نقد و بررسی این اثر، علی دارابی (قائم‌ مقام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)، بهمن نامورمطلق (رئیس فرهنگستان هنر)، آفرین امامی (مدیرمجموعه میراث جهانی کاخ گلستان)، محمدحسن سمسار و نیز رایزن فرهنگی هند در ایران سخنرانی می‌کنند و از مرقع هندوایرانی رونمایی می‌شود.

همچنین در این برنامه، هنرمندانی از ایران به اجرای موسیقی مقامی خواهند پرداخت و نمایشگاهی از آثار مرقع هندی در ایران برپا می‌شود.

در بخش سخنرانی‌های علمی این مراسم، فیلمی از سخنرانی پروفسور نزهت کظمی پخش خواهد شد و مهدی حسینی با موضوع «نقش ”ت“ در شکل‌گیری مرقعات»، علیرضا هاشمی‌نژاد با موضوع «بررسی خوش‌نویسی در مرقع هندوایرانی»، فریبا افکاری با موضوع «مرقع هندوایرانی و ارزش‌های نسخه‌شناسی آن» و کفایت کوشا با موضوع «بررسی مرقع هندوایرانی» سخنرانی خواهند کرد.

رونمایی و نقد و بررسی مرقع نفیس هندوایرانی یک‌شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، ساعت ۱۴ تا ۱۸، در تالار ایرانِ فرهنگستان هنر، به نشانی، خیابان ولیعصر، قبل از تقاطع خیابان طالقانی، پلاک ۱۵۵۲، طبقه همکف، برگزار می‌شود.

حضور برای علاقه‌مندان آزاد است.

مرقع هندوایرانی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612