کد خبر:3744
پ
matnshenasi-m

بازنگري اغراض السياسه

يكي از كتابهاي ارزنده اجتماعي و سياسي فارسي اغراض السياسه اثر ظهيري سمرقندي، نويسنده نامدار سده ششم هـ.ق است كه جعفر شعار آن را در سال 1349 تصحيح و منتشر كرده است.

ميراث مكتوب – يكي از كتابهاي ارزنده اجتماعي و سياسي فارسي اغراض السياسه اثر ظهيري سمرقندي، نويسنده نامدار سده ششم هـ.ق است كه جعفر شعار آن را در سال 1349 تصحيح و منتشر كرده است. متن مصحح شعار كه تا امروز تنها چاپ كتاب است، به دور از كاستي ها و لغزش ها و اغلاط چاپي و غير چاپي نيست. در جستار حاضر صورت درست پاره اي از اغلاط كتاب به قرائن درون متني و غيرمتني نشان داده يا پيشنهاد شده است. در اين پژوهش سندبادنامه و ديوان هاي شاعران پارسي يا تازي گوي مراجعي اند كه در تصحيح پاره اي از واژه هاي نادرست نقش بسزايي داشته اند. مقابله پاره اي از عبارات اغراض السياسه با عبارت ديگري از همين كتاب به عنوان قراين درون متني، صورت درست پاره اي از اغلاط را نشان داده است.
متن كامل مقاله «بازنگري اغراض السياسه» نوشته مختار كميلي كه در مجله متن شناسي ادب فارسي، سال چهارم، شماره 3 به چاپ رسيده است را در فايل پايين مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612