کد خبر:10236
پ
adabiatdastani

ادبیات داستانی قدیم عربی ( گونه‌ شناسی و تحلیل عناصر داستانی )

در چند دهه اخیر درباره ادبیات قدیم عربی در جهان عرب کارهایی سودمند صورت گرفته است، ولی هیچ یک از آنها با رویکرد و روش کار كتاب حاضر تدوین نشده است.

میراث مکتوب – در چند دهه اخیر درباره ادبیات قدیم عربی در جهان عرب کارهایی سودمند صورت گرفته است، ولی هیچ یک از آنها با رویکرد و روش کار كتاب حاضر تدوین نشده است.

مؤلفان در این كتاب كوشیده‌اند به‌جای پیروی از روش‌های مرسوم مطالعات تاریخ ادبیات عربی، که برپایه تحولات سیاسی و ظهور و افول سلسله‌ها و حکومت‌ها و یا تقسیم‌بندی ‌دوره‌های ادبی براساس گاهشماری سیاسی تدوین شده‌اند، زیربنای پژوهش خود را بر گونه‌شناسی ادبیات داستانی عربی قدیم و مطالعه و بررسی سیر تحول و تکامل آن قرار دهند. همچنین علاوه بر راهكارهای گوناگون، به‌منظور آشنایی مخاطبان با متن و اسلوب داستان‌ها ، علاوه بر تحلیل عناصر داستانی ، نمونه‌هایی از داستان‌ها به زبان فارسی ترجمه شده و متن عربی آنها نیز آورده شده است  .قطعاً شناخت هنر و ادبیات داستانی قدیم عربی و گونه‌شناسی آن، به دانشجویان و دانش‌پژوهان در فهم ادبیات داستانی نوین عربی نیز كمك خواهد كرد.

فهرست مقدمۀ کتاب به شرح زیر است :

پيشگفتار
فصل اول: کلياتي درباره داستان و ادبيات داستاني
فصل دوم: داستان‌هاي تاريخي و واقعي
فصل سوم: داستان‌هاي ديني
فصل چهارم: حکايت‌هاي صوفيانه
فصل پنجم: داستان‌هاي فلسفي
فصل ششم: داستان‌هاي تمثيلي
فصل هفتم: داستان‌هاي ضرب‌المثلي
فصل هشتم: قصه‌هاي خرافي و افسانه‌ها
فصل نهم: قصه‌هاي تخيلي مناظره‌اي
فصل دهم: قصه‌هاي عاميانه
فصل یازدهم: مقامه‌نويسي
فصل دوازدهم: سفرنامه‌نويسي
خاتمه کتاب
منابع
نمایه

پروینی، خلیل، ناظمیان، هومن، ادبیات داستانی قدیم عربی ( گونه‌ شناسی و تحلیل عناصر داستانی)، تهران، سمت، 604 صفحه، قطع: وزیری، بها: 270000 ريال، 1396.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612