کد خبر:3782
پ
kholastoalshar-Copy

احوال و اشعار حافظ به روایت تقی کاشی

یکی از مفیدترین و مفصل ترین تذکره های فارسی گو خلاصة الاشعار و زبدة الافکار اثر میرتقی الدین محمد بن علی حسینی کاشانی (زنده در 1016 ق) متخلص به «ذکری» و مشهور «میرتذکره» از شاعران و نویسندگان بنام عصر صفوی است.

ميراث مكتوب – یکی از مفیدترین و مفصل ترین تذکره های فارسی گو خلاصة الاشعار و زبدة الافکار اثر میرتقی الدین محمد بن علی حسینی کاشانی (زنده در 1016 ق) متخلص به «ذکری» و مشهور «میرتذکره» از شاعران و نویسندگان بنام عصر صفوی است. تقی کاشانی از شاگردان محتشم کاشانی بود و طبق وصیت او دیوان محتشم را نیز گردآورد.
تقی کاشانی تألیف خلاصة الاشعار را احتمالاً در حدود سال 975 ق آغاز کرده و پس از افزودن ها و تجدید نظرهای متعدد، صورت نهایی کتاب را در سال 1016 ق به نام ابراهیم عادلشاه ثانی سلطان بیجاپور (حکومت 988 – 1037 ق) مصدر گردانیده است.
این کتاب هم از حیث شرح احوال شاعران و هم به سبب آوردن نمونه های مفصلی از اشعار اهمیت فراوان دارد. خلاصة الاشعار گاه اطلاعات مهم و منحصری دربارۀ بعضی شاعران در اختیار می نهد و گاه منبع یگانه ای برای اشعار برخی شعرا محسوب می شود یعنی اشعار نسبتاً مفصلی از برخی شعرای گمنام در اختیار محققان می گذارد که در جای دیگری یافت نمی شود. زیرا تقی کاشی از نسخه های خطی دواوینی استفاده کرده که برخی از آنها در روزگاران بعد از میان رفته اند.
ادامه مقاله «احوال و اشعار حافظ به روایت تقی کاشی» نوشته دكتر محمدافسين وفايي كه در شماره مجله شبه ‌قاره (فرهنگستان زبان و ادب فارسي) منتشر شده است در فايل پايين مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612