00:00:00
چهارشنبه ۲ام فروردین ۱۴۰۲
کد خبر:3628
پ
khaghani3

پير تعليم، صد و ده استقبال از قصيده شينيه خاقاني

قصيده مرآت الصفا مشهور به قصيده شينيه يکي از مهمترين قصايد خاقاني است که بارها مورد توجه و استقبال شاعران واقع ‏شده است. اين قصيده حاوي نکات اخلاقي و حکمي و عرفاني است که جنبه تعليمي و آموزشي بسياري دارد.

ميراث مكتوب – قصيده مرآت الصفا مشهور به قصيده شينيه يکي از مهمترين قصايد خاقاني است که بارها مورد توجه و استقبال شاعران واقع ‏شده است. اين قصيده حاوي نکات اخلاقي و حکمي و عرفاني است که جنبه تعليمي و آموزشي بسياري دارد.
در طول تاريخ ادبيات فارسي، شاعران بسياري بر اين چکامه نظيره سروده‏اند. به گفته امري شيرازي(قرن دهم)، نظامي گنجوي اولين شاعري است که بر اين قصيده، نظيره ساخته بوده که متأسفانه به دست ما نرسيده است.
در تحقيق حاضر، پس از جستجو و تتبع در دويست ديوان چاپي و خطي فارسي، فهرست بيش از 110 استقبال از اين قصيده در سبک‌هاي مختلف (خراساني، آذربايجاني، عراقي، هندي و بازگشت) آمده است.

متن كامل مقاله «پير تعليم، صد و ده استقبال از قصيده شينيه خاقاني» به قلم سيد رضا باقريان موحد را با كليك بر روي اين لينك بخوانيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612