کد خبر:11544
پ
safar

پا به پاى ناصرخسرو بر جاده ابريشم در هزارمين زادروز او

ناصرخسرو اولين كسى است كه سفرنامه حج نوشته است.

میراث مکتوب – ناصرخسرو اولين كسى است كه سفرنامه حج نوشته است و در هزاره پس از وى كسان بسيارى چه از كشورهاى اسلامى و چه از اروپا، آمريكا، آسيا، و استراليا به حج رفته و گزارش سفر خود را نوشته اند.

سفر برگذشتنى شرح سفر محمدرضا توكلى صابرى در پى پاى ناصرخسرو شاعر، فيلسوف، و جهانگرد ايرانى به مناسبت هزارمين زادروز او است. توكلى صابرى براى اولين بار مسير سفر ناصرخسرو را به تدريج در طى هفت سال رفته و از روستاها، شهرها و كشورهايى كه ناصرخسرو گذر كرده و از بناها، مسجدها، قلعه ها، دروازه ها، دولابها، کاريزها، زيارتگاهها، مزارها، گورستانها، بازارها، کليساها، چشمه ها، نيل سنجها، آبشارها، و زيارتگاههايى كه ناصرخسرو بازديد كرده، عكس و فيلم گرفته و گزارش خود را از اين ديدارها نوشته است.

كتاب سفر برگذشتنى، سفرنامه اى در سفرنامه است، زيرا نه تنها شرحى بر سفرنامه ناصرخسرو است، سفرنامۀ  نويسنده را نيز در بر دارد. در اين كتاب بخشهاى مبهم سفرنامه روشن شده و نكات تازه اى در مورد سفرنامه ناصرخسرو گزارش شده است. در اين كتاب خواننده با تغييراتى كه پس از هزار سال در مسير سفر ناصرخسرو رخ داده است آشنا مى شود.

توكلى صابرى در پايان اين مسير دراز به ديدار مزار ناصرخسرو در بدخشان رفته و گزارش آن را در كتاب «سفر ديدار» منتشر كرده است.

توکلی صابری، محمدرضا، سفر برگذشتنى، پا به پاى ناصرخسرو بر جاده ابريشم در هزارمين زادروز او، جلد اول ۵۴٢ صفحه،  جلد دوم ۵۴٣ صفحه، بهاى دوره ۴٠٠٠0٠ ریال، 1397.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612