کد خبر:3634
پ
daneshname-m2

نگاهی به هفدهمین مجلد از دانشنامه جهان اسلام

مجموعه مقالات هفدهمین جلد از دانشنامه جهان اسلام از «داعی احمد بن ابراهیم» آغاز شده و به مدخل «دکّان» ختم می ‌شود.

ميراث مكتوب – مجموعه مقالات هفدهمین جلد از دانشنامه جهان اسلام از «داعی احمد بن ابراهیم» آغاز شده و به مدخل «دکّان» ختم می ‌شود.
تاکنون شانزده جلد از این دانشنامه منتشر شده است که هم اکنون جلد 17 این دانشنامه نیز در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.
فهرست مدخل‌ها و نام‌های مؤلفان و مترجمان، نشانه‌ها و اختصارات عمومی، اختصارات عناوین دایره المعارف‌ ها، اختصارات عناوین مجلات به خط لاتینی، مشخصات منابع پربسامد و منابع به خط لاتینی قبل از شروع مدخل ‌ها آمده است.
از مدخل‌ های این مجلد می‌ توان به داعی انجدانی، دانش پژوه، دانشگاه، دانشنامه علایی، دجله، درایه‌ الحدیث، درویش، دریانوردی، دستور زبان، دشتستان، دعا، دعبل خزائی، ابومنصور دقیقی و … اشاره کرد.
بنیاد دائرة المعارف اسلامی، نهادی است غیر انتفاعی که هدف اصلی آن تدوین و نشر دانشنامه جهان اسلام است. این بنیاد در سال 1362 در تهران تاسیس شد و در حوزه مطالعات جهان اسلام و ایران فعالیت خود را آغاز کرد و به تدریج به یکی از کانونهای اصلی و معتبر دانشنامه نگاری در قلمرو جهان اسلام تبدیل شد.
دانشنامه جهان اسلام دایرة المعارفی است درباره آموزه های دین اسلام و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز پیدایش اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبائی تنظیم و فعلا از حرف «ب» شروع شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف اسلامی را در بر می گیرد و طی آن کوشش می شود اطلاعات دستِ اول در ابعاد گوناگون به شکل نظام مند در اختیار خواننده قرار گیرد.
تاریخ، جغرافیا، اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث، فقه، کلام، عرفان و فلسفه اسلامی، ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای بسیاری از مفسران، فقها، متکلمان، فیلسوفان، عارفان، مورخان و هنرمندان عالم اسلام از جمله مطالبی است که در این دانشنامه قابل دسترسی است.
این مجلد در 858 صفحه به شکل دو ستونه نوشته شده است و توسط بنیاد دایره‌المعارف اسلامی در 5000 نسخه و به قیمت 450000 ریال منتشر شده است.

منبع: كتابخانه مجلس شوراي اسلامي

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612