کد خبر:3525
پ
فاقد تصویر شاخص

منظومهٔ سام‌نامه، داستان عشق جهان پهلوان ایرانی به پریدخت چینی

منظومهٔ سام‌نامه حماسه‌ای عاشقانه است که بر محور عشق سام، جهان پهلوان ایرانی، به پریدخت، دختر فغفور چین، شکل گرفته است. این اثر به خاطر آمیختگی با همای و همایون تاکنون به اشتباه به خواجوی کرمانی نسبت داده شده بود؛ اما مصحّح در مقدّمه ثابت کرده است که سام‌نامه از او نیست

میراث مکتوب- منظومهٔ سام‌نامه حماسه‌ای عاشقانه است که بر محور عشق سام، جهان پهلوان ایرانی، به پریدخت، دختر فغفور چین، شکل گرفته است. این اثر به خاطر آمیختگی با همای و همایون تاکنون به اشتباه به خواجوی کرمانی نسبت داده شده بود؛ اما مصحّح در مقدّمه ثابت کرده است که سام‌نامه از او نیست و احتمالاً توسّط چند نفر در فاصله زمانی قرن هشتم تا یازدهم سروده شده و سراینده یا سرایندگان این اثر خواسته‌اند با آوردن شرح دلاوری‌ها، پهلوانی‌ها و دلدادگی‌های سام به زعم خود خلأ موجود در شاهنامه پیرامون این شخصیت را پُر کنند. هر چند این اثر به لحاظ ویژگی‌های سبکی، زبانی و ادبی متن یکدست و همگونی ندارد، اما بخش‌هایی از آن گنجینه‌ای با ارزشی از اطّلاعات اساطیری، واژه‌های کهن و صنایع ادبی می‌باشد.
منظومهٔ سام‌نامه، جدیدترین اثر از انتشارات مرکز پژوهشی میراث مکتوب به تصحیح وحید رویانی است که در ۷۸۴ صفحه به قطع وزیری به چاپ رسیده، و بهای آن ۳۹ هزار تومان می‌باشد.
علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب با واحد فروش مرکز تماس حاصل فرمایند یا از طریق فروشگاه اینترنتی مرکز نسبت به خرید آن اقدام نمایند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612