کد خبر:5556
پ
فاقد تصویر شاخص

مقبرة الشعرا و سابقۀ تاریخی آن

معماری در جهان اسلام همواره از زمرۀ بارزترین و چشمگیرترین هنرها به شمار می رفته است.

ميراث مكتوب – معماری در جهان اسلام همواره از زمرۀ بارزترین و چشمگیرترین هنرها به شمار می رفته است. اهمیّت برپایی عمارات و نیز جایگاه ویژه ای که بناهای عمومی در فرهنگ اسلامی کسب کرده اند موجب شده است تا علاوه بر کثرت آثار و ابنیۀ یادگاری در مراکز قدرت و حاکمیّت، در شهر شهر و در جای جای ممالک اسلامی نیز آثار برجسته و ماندگاری پدید آید زیرا در
صفحۀ روزگار هر که را آرزوی برجای ماندن نام می بود، در برپایی بنایی عظیم اهتمام می ورزید.

در ردیف این عمارات از جمله: مساجد، برج ها، قصرها،بازارها، باغ ها،حمام ها، کاروانسراها و غیره، آرامگاه هایی نیز ساخته شده است که برخی از آنها فردی و بعضی دیگر جمعی هستند و گاه این مقابر از چنان اهمیّت و تربت» اعتباری برخوردارند که شهری بدان نام مشهور می شود. چنان چون و یا بخشی یا محلّه ای یا دهستانی به نام بزرگ یا «تربت حیدریه» و «جام بزرگانی خوانده می شود که در دل آن خاک خفته اند. و بدین ترتیب مدفن آن شخص یا اشخاص شهیر، آن آبادی را به نام خود مشهور کرده و شناسنامه ای گشته است برای معرفی فرهنگ و هنر و فرهنگ پروری آن منطقه.

متن كامل مقاله «مقبرة الشعرا و سابقۀ تاریخی آن» كه به قلم دكتر مهري باقري در ارج نامه دكتر محمدعلي موحد منتشر شده است بر روي فايل زير بخوانيد.

يادآور مي شود مجموعه مقالات با قافلۀ شوق (ارج نامۀ استاد محمدعلی موحد) به اهتمام محمد طاهري خسروشاهي از سوي انتشارات ستوده به چاپ رسيده است.

اخبار مرتبط
…………………………………………………

تبریز: زمستان 1332

ترجمه منظوم سخنان حضرت محمد (ص)

خاتم و نقش پیدا و پنهان آن در بیتی از حافظ

بررسی جایگاه شناسانه حافظ و مولوی در ارتباط با محیط اجتماعی

نمونه ای نادر از سنجش زمان در کتاب هفتم دینکرد

حافظانه های شهریار

افول شمس تبریزی

یک قصیده تازه از عنصری

سکوت سعدی

فرزانه حقیقت جو

چون مه پی آفتاب رفتم…

یادداشتی درباره ارج نامه دکتر محمدعلی موحد

بُرده و قضیب پیغمبر اکرم (ص)

مقامات ابوعلی قومسانی


دريافت فايل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612