کد خبر:2914
پ
Mrratolarefin-m

مرآت العارفین، اثر عرفانی منثور

مرآت العارفین نوشتۀ مسعود بک بخارایی نخشبی دهلوی با تصحیح دکتر نجف جوکار از سوی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه منتشر شد.

ميراث مكتوب – مرآت العارفین نوشته مسعود بک بخارایی نخشبی دهلوی چشتی است، که به تعبیر خودش مانند ابراهیم ادهم دو نیمه در زندگی داشته است، نیمی را به دولت مندی و حکمروایی در ماروراء النهر سپری کرده و نیمی دیگر را در عالم درویشی به سر برده، و این کتاب حاصل نیمه دوم است.

او که از عرفای قرن نهم هجری به شمار می رود، علاوه بر مرآت العارفین، آثار دیگری هم به نظم و نثر برجای گذاشته که این کتاب را باید مهم ترین آنها دانست.

این اثر عرفانی منثور که با اشعاری از خود نویسنده یا دیگران درآمیخته، در چهارده کشف و یک مقدمه فصل بندی شده و مواریث عرفانی نام آورانی چون: ابوالقاسم قشیری، عین القضاه همدانی، عطار نیشابوری، نجم الدین رازی، مولوی، حسن بصری، جنید بغدادی، شبلی، بایزید بسطامی و . . . را در بر دارد.

دکتر نجف جوکار، استاد دانشگاه شیراز، با بهره گیری از چند نسخه خطی و چاپ سنگی به پژوهش و تصحیح مرآت العارفین اهتمام ورزیده و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه نیز ناشر آن بوده است.

مقدمه مبسوط پژوهش گر کتاب به علاوه فهرست های کاربردی که پایان بخش اثر شده اند، اضافه بر پاورقی ها و تعلیقات مفید، توانسته است ارایه ای کامل و پر بهره از این متن عرفانی قرن نهم در دست رس دانشجویان و پژوهندگان قرار دهد.

کتاب مرآت العارفین موجود در مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب، در 309 صفحه و بهای 120 هزار ریال منتشر شده است.

معرفی کتاب از سید مهدی جهرمی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612