کد خبر:3698
پ
arsenjani-m

مجموعه‌ای از ادعیه به خط نسخ محمد شفیع ارسنجانی در «ضیافت»

«ضیافت» مجموعه‌ای از ادعیه به خط نسخ محمد شفیع ارسنجانی، با ترجمه فارسی به خط نستعلیق میرزا فضل‌الله شیرازی است.

ميراث مكتوب – ضیافت مجموعه‌ای از ادعیه به خط نسخ محمد شفیع ارسنجانی، با ترجمه فارسی به خط نستعلیق میرزا فضل‌الله شیرازی است.
نسخه اصل این اثر به شماره ثبت 50 متعلق به گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک است. نسخه‌ حاضر یکی از معدد نسخه‌های مسجل خط میرزا فضل الله است که تا امروز اثر دیگری بر این قلم از وی کشف نشده است.
جلد لاکی با بوم سازی ویژه با طرح کلی لچک، ترنج و حل کاری برگ انگوری و گل‌ها و پرنده‌هایی که وام‌دار شیوه‌ی آقای لطفعلی صورتگر شیرازی است.
داخل جلد،‌ زنبقی با طلا نقش شده و بر صدرش آمده که حسب الامر سرکار جلالت آثار مقرب الخاقان معتمد السلطان آقای محمدصادق خان دام مجده العالی و در انتها نیز العبد الاحقر محمود مذهب باشی غفر ذنوبه سنه 1310.
در قیاس این اثر و آثار مشابه تقریباً‌ آثار میرزا محمد شفیع ارسنجانی از سال 1300 به بعد با آثار متقدم این هنرمند رشادت، ‌استواری و درست استخوانی خط واضح ‌تر است و در قیاس آثار وی با سایر مشاهیر خط نسخ خاصه پیروان میرزا احمد نیریزی در قرن سیزدهم هجری قمری نظیر میرزا شفیع وصال شیرازی، زین العابدین محلاتی، غلامعلی اصفهانی، میرزا آقاجان پرتو و … غمزه و کرشمه و نرمش کمتر دارد.
کاتب یکی از شش فرزند میرزا یوسف مذهب باشی شیرازی است که از کار آزموده‌ترین و تواناترین مذهبان مکتب قاجار در شیراز است و سهمی ستودنی در هنر شیراز دارد. او و پسرانش کارگاهی از کتاب ‌آرایی‌اند و آثارشان بهترین گواه مدعا. علی نقی و فضل الله خط می‌نگاشتند، محمود و اسدالله نقش می‌زدند و محمدحسین و احمد به صحافی و تجلید.
فهرست ادعیه‌ کتاب ضیافت دعای کمیل، دعای صباح،‌ دعای روزهای هفته، دعای سمات،‌ دعای زیارت عاشورا، دعای نذلل، دعای عشرات و … است.
این کتاب چاپ عکسی از روی نسخه خطی کتابخانه و موزه ملی ملک است که زیرنظر حسین عابدی به خط نسخ محمد شفیع ارسنجانی، با ترجمه فارسی به خط نستعلیق میرزا فضل الله شیرازی و با مقدمه سید مجتبی حسینی در 360 صفحه منتشر شده است.

منبع: بساتین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612