کد خبر:6679
پ
hayeri-2

متن سخنرانی ژاک سزیانو دربارۀ «رساله عزّالدین زنجانی درباره مربع های وفقی»

دکتر ژاک سزیانو، استاد دانشگاه پلی تکنیک لوزان عصر امروز سه شنبه 29 اردیبهشت دربارۀ «رساله عزّالدین زنجانی در باره مربع های وفقی» به زبان انگلیسی سخنرانی کرد

میراث مکتوب – دکتر ژاک سزیانو، استاد دانشگاه پلی تکنیک لوزان – سوئیس که متخصص حوزۀ ریاضیات به ویژه تاریخ جبر در قرون میانه است، عصر امروز سه شنبه 29 اردیبهشت دربارۀ «رساله عزّالدین زنجانی در باره مربع های وفقی» به زبان انگلیسی سخنرانی کرد.

 

متن این سخنرانی را اینجا دانلود کنید.

در این نشست همچنین ناصر حائری، پژوهشگر و از دانشجویان پژوهشکدۀ تاریخ علم دربارۀ زندگی و آثار عزالدین زنجانی سخن گفت و بیان کرد: عزالدین فاضلی عالم و ادیبی حکیم و در علوم ادب و معقول و منقول استاد بود. وی ابتدا در موصل می زیسته و بعد به بغداد و از آنجا به تبریز رفته است. نصیرالدین طوسی کتاب تذکره را در علم هیأت به خواهش او تصنیف کرد.

وی سپس به اثر عزالدین زنجانی در علم ریاضی اشاره کرد و گفت: رسالۀ الوفق التام دربارۀ مربعهای وفقی است و نسخۀ خطی آن در استانبول موجود است. عمادالدین کاشانی این رساله را با عنوان اعداد و اوفاق به زبان فارسی ترجمه کرده و نسخۀ این ترجمه در زنجان موجود است. وی همچنین رسالۀ مختصری نیز دربارۀ چگونگی به کاربردن اسطرلاب نوشته است.

این نشست با همکاری مرکز پژوهشی میراث مکتوب و پژوهشکدۀ تاریخ علم دانشگاه تهران برگزار شد.

گزارش تصویری این نشست را اینجا ببینید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612