کد خبر:3941
پ
ghalerodkhan-m

قلعه رودخان، ارباب قلعه‌ها

قلعه رودخان (ارباب قلعه‌ها)، عنوان کتابی است که کیوان پندی درباره دژ عظیم و مستحکمی با نام «قلعه رودخان» نوشته است که یکی از قلاع قدیمی ایران و از عجیب‌ترین بناهای تاریخی گیلان است

میراث مکتوب – قلعه رودخان (ارباب قلعه‌ها)، عنوان کتابی است که کیوان پندی درباره دژ عظیم و مستحکمی با نام «قلعه رودخان» نوشته است که یکی از قلاع قدیمی ایران و از عجیب‌ترین بناهای تاریخی گیلان است.
پیشینه سرزمین گیلان به عصر کهن سنگی بازمی‌گردد و آثار فراوانی از تمدن این سرزمین برجای مانده است. بخشی از آثار بازمانده این خطه سرسبز را حدود ۴۸ قلعه و دژ تشکیل می‌دهد، که قلعه رودخان سالم‌ترین و مستحکم‌ترین بازمانده آنها است.
این قلعه که برفراز یال کوه شهرستان فومن قد برافراشته است، در شمار بناهای پرارزش ایران زمین و یکی از شگفت انگیزترین بناهای نظامی کشورمان و نیز بزرگ‌ترین دژ نظامی – دفاعی ایران است. این دژ که بنای آن به دوران ساسانیان منسوب است، آن چنان پُر عظمت و شکوه است که چشم هر بیننده‌ای را محو تماشای خود می کند.
کیوان پندی که از اهالی فومن است در این کتاب به تحقیق پیرامون قلعه رودخان پرداخته و در ضمن آن قلعه های دیگر فومن را نیز به اختصار معرفی کرده است.
کتاب قلعه رودخان در ۷۲ صفحه مصور و بهای ۳۰ هزار ریال به چاپ رسیده است.
این کتاب را انتشارات بلور منتشر کرده و در مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب برای شما علاقه‌مندان موجود است.

معرفی کتاب از سید مهدی جهرمی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612