کد خبر:3941
پ
ghalerodkhan-m

قلعه رودخان، ارباب قلعه‌ها

قلعه رودخان (ارباب قلعه‌ها)، عنوان کتابی است که کیوان پندی درباره دژ عظیم و مستحکمی با نام «قلعه رودخان» نوشته است که یکی از قلاع قدیمی ایران و از عجیب‌ترین بناهای تاریخی گیلان است

میراث مکتوب – قلعه رودخان (ارباب قلعه‌ها)، عنوان کتابی است که کیوان پندی درباره دژ عظیم و مستحکمی با نام «قلعه رودخان» نوشته است که یکی از قلاع قدیمی ایران و از عجیب‌ترین بناهای تاریخی گیلان است.
پیشینه سرزمین گیلان به عصر کهن سنگی بازمی‌گردد و آثار فراوانی از تمدن این سرزمین برجای مانده است. بخشی از آثار بازمانده این خطه سرسبز را حدود ۴۸ قلعه و دژ تشکیل می‌دهد، که قلعه رودخان سالم‌ترین و مستحکم‌ترین بازمانده آنها است.
این قلعه که برفراز یال کوه شهرستان فومن قد برافراشته است، در شمار بناهای پرارزش ایران زمین و یکی از شگفت انگیزترین بناهای نظامی کشورمان و نیز بزرگ‌ترین دژ نظامی – دفاعی ایران است. این دژ که بنای آن به دوران ساسانیان منسوب است، آن چنان پُر عظمت و شکوه است که چشم هر بیننده‌ای را محو تماشای خود می کند.
کیوان پندی که از اهالی فومن است در این کتاب به تحقیق پیرامون قلعه رودخان پرداخته و در ضمن آن قلعه های دیگر فومن را نیز به اختصار معرفی کرده است.
کتاب قلعه رودخان در ۷۲ صفحه مصور و بهای ۳۰ هزار ریال به چاپ رسیده است.
این کتاب را انتشارات بلور منتشر کرده و در مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب برای شما علاقه‌مندان موجود است.

معرفی کتاب از سید مهدی جهرمی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612