کد خبر:3259
پ
farhang2

فرهنگ ایرانی چگونه به قلمرو سلجوقان روم راه یافت؟

برخورد دو قدرت بزرگ دنیای باستان، ایران و یونان، در سرزمین آناتولی که پل ارتباطی میان دنیای شرق و غرب بود، گذشته از پیامدهای سیاسی و نظامی فراوان، در تحولات فرهنگی این منطقه نقش بسزایی داشته است

میراث مکتوب – برخورد دو قدرت بزرگ دنیای باستان، ایران و یونان، در سرزمین آناتولی که پل ارتباطی میان دنیای شرق و غرب بود، گذشته از پیامدهای سیاسی و نظامی فراوان، در تحولات فرهنگی این منطقه نقش بسزایی داشته است.
سلطۀ قدرتمند هخامنشیان بر آناتولی، به عنوان یکی از ساتراپی‌های این شاهنشاهی و ادامۀ این سلطه در طول حکومت سلسله‌های بعد از آن سبب شد تا فرهنگ ایرانی از راه‌های مختلف در آناتولی گسترش و تدوام یابد. نفوذ و سلطۀ روم شرقی و گسترش مسیحیت و حمایت امپراتوری بیزانس موجب گسست موقت پیوندهای فرهنگی ایران و آناتولی شد.
اما ورود مسلمانان به آناتولی و شکل گیری دولت سلجوقی روم نقطۀ عطقی بود در رونق مجدد فرهنگ ایرانی در آن سامان و آناتولی پایگاهی شد برای ترویج و گسترش فرهنگ ایرانی _ به ویژه زبان فارسی و ادب فارسی.
نویسندۀ در کتاب فرهنگ ایرانی در قلمرو سلجوقان روم کوشیده تا با استفاده از نظریه‌های موجود در علوم اجتماعی در باب نقش نخبگان در تغییرات اجتماعی، نقش و تأثیر نخبگان و نیز دامنۀ نفوذ و راه‌های اثر گذاری ایشان بر این پدیدۀ فرهنگی و چگونگی تعامل میان آنان را بررسی کند.
کتاب فرهنگ ایرانی در قلمرو سلجوقان روم نوشته زهرا ربانی در شمارگان ۲۰۰۰ نسخه در ۲۵۲ صفحه به قیمت ۱۰۰۰۰۰
ریال به تازگی از سوی نشر علمی و فرهنگی منتشر شده است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی انتشارات علمی و فرهنگی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612