کد خبر:2348
پ
GohareMaqsood-m

سفرنامه گوهر مقصود

مطالعه این کتاب به کسانی که علاقمند به آشنایی با شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دوره مشروطه هستند توصیه می شود.

میراث مکتوب- سفرنامه ای برای زائرین مشهد مقدس و علاقمندان به آشنایی با شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دوره مشروطه
« سفرنامه ای از پدر ما به خط خودش پیش من است ، می دهم بخوانی. مادر ما می گفت: وقتی مستبدین و عمّال محمدعلی میرزا بعد از به توپ بستن مجلس به دستگیری مشروطه خواهان پرداختند ، پدرتان سه روز در آب انبار مخفی شد و ما از ترس جان جرأت نمی کردیم از اطاق بیرون بیاییم. منزل ما هم یکی از همان خانه هایی بود که به خمپاره بسته بودند و مرتب تکه های سرب ، مثل آتش روی پشت بام یا در حیاط می افتاد.
افراد حکومتی چند بار به منزلمان ریختند، همه جا را گشتند اما عقلشان به داخل آب انبار نرسید و بعد از سه روز از خانه ما دست برداشتند.
پس از آن پدرتان برای اینکه به دست حکومت نیفتد به مشهد گریخت… حالا این خاطرات همان سفر است»
این بخشی از مقدمه سفرنامه گوهر مقصود است که توسط زهرا میرخانی نوه آقا سید مصطفی تهرانی (مؤلف کتاب) گردآوری شده است.
آقا سید مصطفی تهرانی ( میرخانی) ( ۱۲۷۷- ۱۳۵۰ ه. ق)، نماینده دوره اول مجلس شورای ملی و از جمله عالمان دینی و فعالان سیاسی آن زمان بوده است.
وی در این کتاب از مسائل اجتماعی، سیاسی، موضوعات روز سخن گفته و با بیانی ساده و شیوا به شرح خاطرات تلخ و شیرین خود در طول سفر به مشهد پرداخته است.
مطالعه این کتاب به کسانی که علاقمند به آشنایی با شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دوره مشروطه هستند توصیه می شود.
در ضمن خواندن این سفرنامه برای زائرینی که وسیله نقلیه شخصی را برای سفر به مشهد برمی گزینند و تمایل دارند با شهرها و روستاهای مسیر این شهر مقدس آشنا شوند، نیز بسیار مفید است.
این کتاب یکصد و پنجمین اثر از آثار مرکز پژوهشی میراث مکتوب است که به کوشش زهرا میرخانی و با همکاری معاونتِ معرفی و آموزش سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۱ به چاپ رسیده است.
فهرست مطالب سفرنامۀ گوهر مقصود را اینجا ببینید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید این کتاب اینجا کلیک کنید.

معرفی از زینب پیری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612