کد خبر:4374
پ
فاقد تصویر شاخص

روش شناسي تاريخي تنوخي

قاضي ابوعلي المحسن بن علي بن محمد تنوخي با استفاده از روش «روايت تاريخ به صورت حکايت»، فعاليت هاي اجتماعي مردمان روزگار در کتاب نشوار المحاضره و اخبار المذاکره يا جامع التواريخ، نقد و تحليل کرده است.

ميراث مكتوب – قاضي ابوعلي المحسن بن علي بن محمد تنوخي (384 _ 327 ه. ق/ 994 _ 938 م)، با استفاده از روش «روايت تاريخ به صورت حکايت»، فعاليت هاي اجتماعي مردمان روزگار خود را در چهارچوب شيوه بديع نگارش خود در کتاب نشوار المحاضره و اخبار المذاکره يا جامع التواريخ، نقد و تحليل کرده است.
وجود انگيزه هاي خاص شخصي و موضوع شناسانه و نيز گزارش هاي ارزشمند تاريخي کتاب در ابعاد سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي، اهميت ويژه اي به شيوه نگارش تنوخي در اين کتاب بخشيده است و مخاطب را به خود جذب مي کند.
مهمترين ويژگي روش شناسي تاريخي تنوخي، استفاده از روش اسناد اخبار و به کارگيري اصطلاحاتي است که نشانگر مشاهده مستقيم و رو در روي حوادث و وقايعي است که به رشته تحرير در امده است.
از طرف ديگر تنوخي تلاش کرده است تا درباره صحت و سقم روايت هاي تاريخي نشوار المحاضره، تا حد امکان نظري کارشناسي ارائه کند. علاوه بر اين، وجود سنت هاي منصب قضاوت در خاندان تنوخي و تماس او با اقشار بالا و پايين و متوسط جامعه، به روش نگارش وي رنگ واقع گرايي ويژه اي داده است که در ساير تاليفات اين مورخ نيز ديده مي شود.
در اين مقاله، با روش توصيفي و تحليلي به تبيين اين فرضيه پرداخته خواهد شد که ايا تنوخي از طريق «روايت گري تاريخ در قالب حکايت» توانسته است تاريخ اجتماعي – سياسي دوره خود را به تصوير کشد يا خير؟

متن كامل مقاله «روش شناسي تاريخي تنوخي در تاليف کتاب نشوار المحاضره و اخبار المذاکره» كه در شماره 14 مجله پژوهش هاي تاريخي منتشر شده است در فايل زير بخوانيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612