کد خبر:3742
پ
masnavei-m

دفتر چهارم و ششم مثنوی معنوی با مقدمه دکتر توفیق سبحانی

مثنوی معنوی از زمان سرایش تا امروز، همواره مورد توجه ویژه همه فارسی زبانان و علاقه مندان به عرفان و تصوف بوده و هست.

ميراث مكتوب – مثنوی معنوی از زمان سرایش تا امروز، همواره مورد توجه ویژه همه فارسی زبانان و علاقه مندان به عرفان و تصوف بوده و هست. دکتر توفیق سبحانی هم که از مثنوی پژوهان معاصر کشورمان هستند در تلاشی ارزنده و پس از جستجویی گسترده در کتابخانه های ترکیه و بررسی نسخه های خطی برجای مانده از کتاب گران سنگ مثنوی، کتاب حاضر را فراهم آورده است. این کتاب دربردارنده تصویر نسخه برگردان دو نسخه خطی از دفتر چهارم و ششم مثنوی است که در یکی از سال های 673 یا 681 یا689 یا 697 یا 705 هجری نویسانیده شده است. نکته حایز اهمیت که ارزش این کتاب شریف را چند برابر می کند آن است که این دو نسخه به خط زیبای سلطان ولد فرزند سراینده مثنوی، جلال الدین محمد است.
این نسخه به دلیل قدمت آن و نیز کتابت توسط کسی که تمام مثنوی را در حین سرایش در مجالس مثنوی از سراینده آن یعنی پدر خویش شنیده، اهمیت والایی دارد و برخی اشکالات موجود در دفتر چهارم و ششم را برای علاقه مندان حل می کند.
دکتر توفیق سبحانی برای فایده بیشتر و بهره مندی آسان تر پژوهش گران در بالای هر صفحه شماره بیت آغازین و بیت پایانی آن صفحه را درج کرده که براساس بیت شمار نسخه شماره 51 موزه مولانا در قونیه است (که پیشتر نسخه برگردان آن را مرکز نشر دانشگاهی به چاپ رسانده است) و همچنین به دلیل آنکه چاپ نیکلسون هنوز معتبرترین چاپ مثنوی در بین فارسی زبانان است، بیت شمار آن چاپ را نیز در بالای هر صفحه آورده است.
توفیق سبحانی کتاب را به استاد مرحوم ایرج افشار تقدیم کرده است، همو که مشوق اصلی چاپ این دو دفتر بوده است.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دفتر چهارم و ششم مثنوی معنوی را در 531 صفحه و بهای 400 هزار ریال منتشر کرده است و شما دوستداران این کتاب می توانید با مراجعه به مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب، آن را تهیه کنید.

معرفي كتاب از سيد مهدي جهرمي

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612