کد خبر:2142
پ
keiyvani-m-1

«دانشنامه ایران» در نگاه مجدالدین کیوانی

مجدالدین کیوانی در مقاله ای که در شماره ۴۹ گزارش میراث به چاپ رسیده «دانشنامه ایران» را نقد و بررسی کرده است.

میراث مکتوب – مجدالدین کیوانی در مقاله ای که در شماره ۴۹ گزارش میراث به چاپ رسیده «دانشنامه ایران» را نقد و بررسی کرده است.
کیوانی در بخشی از این مقاله می نویسد: دانشنامۀ ایران یکی از چندین طرح پژوهشی مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی است. این مرکز در سال ۱۳۶۲ تأسیس شد و اولین طرح تحقیقاتی آن تهیه و نشر منبعی مختصّ دنیای اسلام با عنوان دائرهالمعارف بزرگ اسلامی بود که جلد اول آن در ۷۱۴ صفحه در سال ۱۳۶۸ ش/ ۱۹۸۹ م، به قیمت هر نسخه ۸۰۰۰ تومان نشر شد. این دائرهالمعارف، همانطور که از عنوانش پیداست، مرجعی اساساً تخصصی و مشتمل است بر هر آنچه در محدودۀ جغرافیایی عالم اسلام بوده و هست، یا پدیده های اسلامی واقع در سرزمینهای غیر اسلامی. از این دائرهالمعارف که با نام اختصاری «دبا» نیز خوانده میشود، تاکنون ۱۸ جلد (از حرف آ تا ج) منتشر شده است. جلد اول با کلمۀ «آب» آغاز و جلد ۱۸ با کلمۀ «جوینی » خاتمه می یابد. این دائرهالمعارف به عربی و انگلیسی نیز ترجمه می شود که از ترجمۀ عربی آن تا این زمان ۸جلداز برگردان انگلیسی دو جلد به چاپ رسیده است.
متن کامل این مقاله را در فایل زیر بخوانید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612