00:00:00
چهارشنبه ۲ام فروردین ۱۴۰۲
کد خبر:5391
پ
farhangvare-m

تدوین فرهنگواره نامه نگاری

فرهنگوارۀ نامه ‌نگاری نوشتۀ‌ دکتر حسن ذوالفقاری به ‌تازگی از سوي نشر چشمه منتشر شده است.

ميراث مكتوب – فرهنگوارۀ نامه ‌نگاری نوشتۀ‌ دکتر حسن ذوالفقاری به ‌تازگی از سوي نشر چشمه منتشر شده است.

به گفته مولف در این کتاب تلاش شده تا هم شیوه درست‌نویسی شکل و هم زبان نامه‌های اداری آموزش داده شود. همچنین فرهنگی هم شامل 100 نامه اداری در این کتاب آمده که شامل آگهی، بخش ‌نامه، اطلاعیه، اساس ‌نامه، آیین‌نامه، کارنامک (رزومه)، قرارداد، فرمان، صورت جلسه، وصیت‌نامه، معرفی‌نامه و غیره می‌شود. همچنین در این کتاب تلاش کردیم این فرهنگ را جا بیندازیم که نامه‌های اداری باید به فارسی ساده و سلیس باشد. در این کتاب جدولی از اصطلاحات متداول نظام اداری با معادل‌های فارسی آن‌ها آمده است.

دکتر حسن ذوالفقاری هدف از تدوین این کتاب را به‌روز رسانی نامه‌ نگاری ایرانی می‌داند و معتقد است متن نامه‌نگاری فارسی بسیار قدیمی است و ما در عصر اینترنت هنوز از اصطلاحات کاتبان قاجاری در نامه ‌نگاری اداری استفاده می‌کنیم.

این پژوهشگر و مدرس دانشگاه با اشاره به قدیمی بودن سبک نامه ‌نگاری اداری در ایران بيان مي كند: «یکی از گونه‌های زبانی پرکاربرد، گونه‌ اداری است. ما گونه‌های دیگری چون گونه‌ آموزشی، مطبوعاتی و علمی را هم داریم. اما گونه اداری آسیب‌پذیرتر است، چون حالت کلیشه‌یی پیدا کرده و اصطلاحات آن نو نشده است. در نامه‌های امروز ما هنوز از اصطلاحات دوره قاجار استفاده و از شیوه کاتبان قاجاری پیروی می‌کنیم و بیش از نثرهای دیگر در مکاتبات اداری عربی می‌نویسیم.»

کتاب فرهنگوارۀ نامه ‌نگاری در 329 صفحه با تیراژ 1200نسخه و بهاي 150000 ريال در سال 1393 از سوي نشر چشمه منتشر شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612