کد خبر:1956
پ
miraseelmi-m

تحرير أُكَر منلائوس

مقاله ای که در ادامه می خوانید نوشتۀ یونس مهدوی است که با عنوان تحریر أُكَر منلائوس (رساله ای در مثلثات و هندسۀ) کره در شمارۀ اول نشریۀ میراث علمی به چاپ رسیده است.

ميراث مكتوب – مقاله ای که در ادامه می خوانید نوشته یونس مهدوی است که با عنوان تحرير أُكَر منلائوس رساله ای در مثلثات و هندسه کره در شماره اول نشریه میراث علمی به چاپ رسیده است. یکی از آثار برجای مانده از ریاضیات یونان باستان در زمینه هندسه و مثلثات کروی کتاب کتاب شکل های کروی تحلیل اثر منلائوس اسکندرانی (حدود 100 م) است. شکل های کروی که در زبان لاتین sphaerice نام دارد و در ریاضیات دوره اسلامی به الاشکال الکریة معروف است و دارای سه مقاله است. شکل های کروی به زبان های عربی، لاتینی، و عبری ترجمه شده اما متن یونانی آن تاکنون یافت نشده است. اسحاق بن حنین (215 – 298 ق) برای نخستین بار آن را به عربی ترجمه کرد و گراردوس کرمونایی (1114 – 1187م) این ترجمه را به لاتینی برگرداند. ترجمه عبری شکل های کروی هم به دست یعقوب بن ماهر تبون (سده 7 ق) صورت گرفت.
براي خواندن متن كامل مقاله روي دريافت فايل كليك كنيد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612