کد خبر:3238
پ
eei-Copy-1

بر خوشنویسی ایران چه گذشته است؟

کتاب درآمدی بر خوشنویسی ایرانی نوشته دکترحمیدرضا قلیچ‏خانی، به کوشش انتشارات فرهنگ معاصر، منتشر شد.

میراث مکتوب – کتاب درآمدی بر خوشنویسی ایرانی نوشته دکتر حمیدرضا قلیچ‏خانی، به کوشش انتشارات فرهنگ معاصر، منتشر شد.
این کتاب شامل زبان و خط در ایران/ خوشنویسی در ایران/ آموزش خوشنویسی/ شعر و خوشنویسی/ رساله‌‏های خوشنویسی/ فهرست هنرمندان عنوان بخش‌های این کتاب است.

ویژگی ‏های کتاب:
– ۳۹۲ صفحه در قطع رحلی.
– دربرگیرندۀ ۳۵۷ تصویر چهار رنگ از خطوط کوفی، بنایی، نسخ، ثلث، ریحان، محقّق، رقاع، توقیع، تعلیق، شکستۀ تعلیق، نستعلیق، شکستۀ نستعلیق، نقاشیخط و … که بیش از نیمی از آنها برای نخستین بار با شرحی مفصّل منتشر می‏گردد. تصاویری برگرفته از مرقعات نفیس و نسخه‏های خطی موزه‏ها، کتابخانه‏ها و مجموعه‏های خصوصی ایران و خارج از کشور و کتیبه‏‏نگاری‏های ارزشمند.
– بررسی سیر تاریخی خوشنویسی ایران از خطِّ کوفی تا شکستۀ نستعلیق و نقاشیخط معاصر.
– معرفی تفصیلی احوال و آثار اوج‏های درخشان خوشنویسی.
– معرفی اجمالی ۳۰ رساله و متن کهن در آموزش خوشنویسی.
– معرفی اختصاری حدود ۹۰۰ خوشنویس از ابن‏مقله تا دورۀ معاصر.
– کتابشناسی گزیده‏ شامل معرفی دقیق بیش از ۳۰۰ منبع و مرجع دربارۀ خوشنویسی به زبان‏های فارسی، عربی، ترکی، اردو، انگلیسی و فرانسه.

معرفی مؤلف:
دکتر حمیدرضا قلیچ‏‌خانی فارغ‏‌التحصیل دکترای ادبیات در عنوان: «مطالعۀ نسخه‌‏پردازی و کتاب‏‌آرایی» از دانشگاه دهلی است. وی در سال ۱۳۶۳ آموزش خوشنویسی را نزد استاد اویس وفسی آغاز کرد و سپس به محضر استادان: سید محمد حسینی موحد و غلام‏حسین امیرخانی راه یافت و در سال ۱۳۶۸ دورۀ ممتاز خط نستعلیق و ثلث را به پایان رساند. از او کتاب‏ها و مقالات بسیاری در خوشنویسی و نسخه‏پردازی منتشر شده که از آن جمله است: «فرهنگ واژگان و اصطلاحات خوشنویسی»، «رسالاتی در خوشنویسی و هنرهای وابسته»، تصحیح دواوین: فروغی بسطامی، نرگسی ابهری، حسن سجزی دهلوی.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612