کد خبر:2507
پ
mahdavidamghani-m-1

بررسی آموزش زبان و ادبیات فارسی در امریکا و نکوداشت استاد دکتر احمد مهدوی دامغانی

در تیرماه امسال استادان زبان و ادب فارسی در آمریکا گرد هم آمدند، تا ضمن بررسی آموزش زبان و ادبیات فارسی در آمریکا، به تجلیل از یکی از خدمتگزاران و استادان زبان فارسی، استاد دکتر احمد مهدوی دامغانی بپردازند.

میراث مکتوب- در تیرماه امسال استادان زبان و ادب فارسی در آمریکا گرد هم آمدند، تا ضمن بررسی آموزش زبان و ادبیات فارسی در آمریکا، به تجلیل از یکی از خدمتگزاران و استادان زبان فارسی، استاد دکتر احمد مهدوی دامغانی بپردازند. هم اکنون بیش از ۲۵ دانشگاه ایالات متّحده آمریکا، به نوعی با فرهنگ و ادبیات فارسی پیوند خورده اند؛ این دانشگاه ها به نوعی به حوزه فرهنگ و زبان فارسی و ایران می پردازند. برخی در حوزه ادبیات فارسی فعالیت دارند، برخی در حوزه تاریخ و جغرافیای ایران، و برخی در حوزه های سیاسی مرتبط با ایران دانشجو می پرورانند. امّا آنچه مشخّص است، با توجّه به عدم پرداختن به این حوزه طی سالیان گذشته، این انرژی های پراکنده نیازمند بازیابی مجدد بود؛ از این رو تنی چند از استادان مبرّز آمریکایی و ایرانی، برای هم اندیشی جهت تقویت و گسترش زبان فارسی در آمریکای شمالی، در همایش زبان و ادب فارسی -که در روز جمعه ۲۲ ماه ژوئن ۲۰۱۲ ، برابر با ۲ تیرماه۱۳۹۱ ، در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک برگزار شد، گرد هم آمدند. این همایش ضمناً افتخار آن را داشت که میزبان تجلیل از استاد مسلّم زبان و ادب فارسی و عربی و علوم اسلامی و قرآنی نیز باشد؛ نکوداشت استاد دکتر احمد مهدوی دامغانی، به عنوان یکی از مفاخر زبان و ادب فارسی، که سالها در ایران و آمریکا به پرورش و تربیت دانشجویان علاقه مند به اسلام و ایران پرداخته است.

«بررسی آموزش زبان و ادبیات فارسی در امریکا و نکوداشت استاد دکتر احمد مهدوی دامغانی»</
برای دریافت فایل کامل این مطلب روی فایل پیوست کلیک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612