کد خبر:4175
پ
alvafi-m

بازشناخت «الوافی» و کشف مهمات و مبهمات حدیث

الوافی، اثر فیض کاشانی (م. ۱۰۹۱ ق)، مجموعه‌ای که همهٔ احادیث کتب اربعه (کافی، من لایحضر الفقیه، تهذیب الاحکام و استبصار) را یک جا گردآوره به فاصلۀ نزدیک به شش قرن از آخرین کتاب یعنی الاستبصار تدوین شده، یکی از آثار فقه الحدیثی است

میراث مکتوب – الوافی، اثر فیض کاشانی (م. ۱۰۹۱ ق)، مجموعه‌ای که همهٔ احادیث کتب اربعه (کافی، من لایحضر الفقیه، تهذیب الاحکام و استبصار) را یک جا گردآوره به فاصلۀ نزدیک به شش قرن از آخرین کتاب یعنی الاستبصار تدوین شده، یکی از آثار فقه الحدیثی است. فیض کاشانی با روش خاص خود در جمع و تدوین و تهذیب احادیث کتب اربعه، مهارت فراوانی به خرج داده است. این عالم بزرگ در اثر گران بهای خود احادیث را تقطیع نکرده و میان اخبار متعارض جمع کرده و مشکلات اخبار را تبیین نموده است.
مؤلف در مقدمۀ کتابش می گوید: اصحاب امامیه، احادیث اصول و فروع دین را با اساتید متصل از ائمۀ خود گرفته، آنها را در خاطر حفظ کرده، در جوامعی معتبر تدوین کرده‌اند و نهایت کوشش را در نقد روایات و تصحیح و جداسازی آنها به کار گرفته‌اند.

ادامه مقاله بازشناخت «الوافی» و کشف مهمات و مبهمات حدیث نوشته آمنه ساعدی که در شماره ۱۹۱ کتاب ماه دین منتشر شده است بر روی فایل پایین مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612