کد خبر:3661
پ
ashrafsadeghi-ali-m

انتشار خلاصة الاشعار و زبدة الافكار (بخش قم و ساوه) به تصحیح دکتر علی اشرف صادقی

کتاب خلاصة الاشعار و زبدة الافكار مشتمل بر چهار فصل، چهار ركن، خاتمه و يك ذيل، (6 جلد) در شرح حال حدود 650 شاعر است و از گذشته تا معاصران مولف تدوین شده است.

ميراث مكتوب – کتاب خلاصة الاشعار و زبدة الافكار مشتمل بر چهار فصل، چهار ركن ، خاتمه و يك ذيل، (6 جلد) در شرح حال حدود 650 شاعر است و از گذشته تا معاصران مولف تدوين شده است. بخش پاياني خلاصة الاشعار و زبدة الافكار، شرح حال 385شاعر سده دهم هجري را در بردارد كه از 12 اصل به شمارگان برجهاي آسماني تشكيل يافته و هركدام از اين برجها ـ به گفته مولف ـ به شهرها و نواحي جغرافي مختلف ايران اختصاص دارد كه از ديار كاشان شروع و به خراسان ختم مي شود.
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشی میراث مکتوب دکتر علی اشرف صادقی که تصحیح خلاصة الاشعار و زبدة الافكار(بخش قم و ساوه) را به تازگی انجام داده است با توضیحاتی درباره این کتاب می گوید: خلاصه الاشعار تقی الدین کاشی چهار رکن دارد که از آن چهار رکن هیچ چیز تاکنون چاپ نشده است. یک خاتمه دارد که مخصوص شعرایی است که در قرن دهم معاصر تقی الدین کاشی بودند. این خاتمه بسیار مفصل است. مؤلف آن را از لحاظ شهرها تقسیم کرده و هر بخشی را به یک یا دو شهر یا یک منظقه اختصاص داده است. دو بخش کاشان و اصفهان خلاصة الاشعار را استاد ادیب برومند با همکاری آقای کهنمویی پور تصحیح کرده بودند و مرکز پژوهشی میراث مکتوب آن ها را چاپ کرده است. من نیز تصحیح بخش قم و ساوه را به تازگی انجام دادم.
وی می افزاید: از این بخش ما سه نسخه کامل و یک نسخه ناقص داشتیم که خوشبختانه یکی از این نسخ ها با نظارت خود تقی الدین تهیه شده است و حواشی و تصحیحات خودش را در کنار صفحات دارد.
به گفته دکتر صادقی این نسخه ها با هم اختلاف خیلی کمی دارند تا جایی که بعضی از نسخ تنها یک یا چند کلمه را متفاوت داشتند؛ ما این تفاوت ها را به عنوان اختلاف نسخ در پایین متن آورده ایم. من در برخی موارد نیز لغات مشکل را در حاشیه توضیح داده ام. به دلیل این که نسخ موجود از خلاصة الاشعار تقریبا همزمان با مؤلف بوده برای تصحیح به شیوه خاصی نیاز نبود.
دكتر صادقي در پایان با اشاره به ضرورت تصحیح متونی مانند خلاصة الاشعار بیان مي كند: در بخش قم و ساوه از خلاصه الاشعار – که من کار کردم – شعرای خیلی مهمی نبودند ولی به هر حال این مؤلف، مؤلف مهمی است و زحمت کشیده به خصوص در چهار رکن اول کتابش. من معتقدم به هر حال دیوان های ادب ما باید یک بار چاپ شود. این بخش هم چون مؤلف از میان آثار شاعرانی که دیوانشان در دست نیست و مفقود است انتخاب کرده و گزیده هایی به دست داده، باید یک بار چاپ شود. امیدوارم ادبای ما بیشتر تلاش کرده و آثار چاپ نشده را چاپ کنند تا گنجینه ادب ما غنی تر گردد.
يادآور مي شود خلاصة الاشعار و زبدة الافكار تاليف ميرتقي الدين كاشاني به تصحيح و تحقيق دكتر علي اشرف صادقي به زودي از سوي مركز پژوهشي ميراث مكتوب با همكاري كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران منتشر خواهد شد.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612