کد خبر:2049
پ
keiyvani-m

از ساختن کتاب تا کتابسازی

از ساختن کتاب تا کتابسازی عنوان مقاله ای از مجدالدین کیوانی است که در ضمیمه شماره ۲ دوماهنامه گزارش میراث به چاپ رسیده است.

میراث مکتوب – از ساختن کتاب تا کتابسازی عنوان مقاله ای از مجدالدین کیوانی است که در ضمیمه شماره ۲ دوماهنامه گزارش میراث به چاپ رسیده است.
مجدالدین کیوانی در بخشی از این مقاله می نویسد: اصطلاح «کتابسازی » در سالهای اخیر به واژگان صنعت چاپ و نشر اضافه شده است؛ البته نه به معنای مثبتی که در گذشته به کار می رفته است. روزگاری کتابسازی در معنای حقیقی این عبارت، یعنی تولید فیزیکی کتاب، صرف نظر از محتوای آن، استعمال میشد. هر کتاب مقداری کاغذ نیاز داشت که در قطع های خاصی بریده میشد، به هم دوخته و شیرازه بندی میشد، در میان دو دفّه چسبانیده میشد تا «بین الدفتین» پدید آید.این دفّه ها یا جلدها هم خود بایستی باروکش هایی از کاغذ، چرم یا پارچه به گون های هنری پوشیده و گاه مزین به نقش و نگار می شد. اوراق به هم چسبانده نیز غالباً با هنرهایی از قبیل تذهیب و تشعیر آراسته می شد.
مشروح مقاله مجدالدین کیوانی را در فایل زیر مشاهده کنید.
یادآور می شود ضمیمه دوماهنامه تخصصی گزارش میراث با موضوع کتابسازی ها و انتحال به چاپ رسیده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612