کد خبر:37802
پ
poster-dr-ravaghi-kamhajm-2

آیین نکوداشت دکتر علی رواقی برگزار شد

آیین نکوداشت دکتر علی رواقی، استاد پیشکسوت زبان و ادب فارسی با حضور و سخنرانی جمعی از استادان و پژوهشگران برجسته، در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

میراث مکتوب- آیین نکوداشت دکتر علی رواقی؛ استاد پیشکسوت زبان و ادب فارسی با حضور و سخنرانی جمعی از استادان و پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی، یکشنبه دهم دی ماه 1402 در تالار اجتماعات شهید مطهری(ره) انجمن برگزار شد.

محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی در این آیین گفت:استاد رواقی از محققان و استادان برجسته و نامدار در حوزه های مختلف علمی خاصه در فرهنگ و ادب فارسی است و در این میان تسلط ویژه ایشان بر شاهنامه حکیم فردوسی و سایر متون ادبی بسیار مهم و ارزشمند است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد:در زمینه قرآن پژوهی و معارف دینی نیز، جناب دکتر رواقی تحقیقات فراوانی دارند که در قالب آثاری گرانسنگ به زیور طبع آراسته شده است.

شالویی تأکیدکرد: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مفتخر است که در سلسله آیین های بزرگداشت مفاخر ایران، مراسم نکوداشت دکتر علی رواقی را به عنوان یکی از مفاخر در قید حیات کشور برگزار می کند تا از رهگذر این اقدام، گوشه ای از سلوک علمی – فرهنگی و میراث گرانسنگ پژوهشی و تحقیقی ایشان به ایرانیان معرفی گردد.

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ادامه، پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این آیین نکوداشت را برای حاضران قرائت کرد.

متن کامل پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است:

جغرافیای پر رمز و راز این سرزمین الهی در دامان پر مهر خود گوهرهای درخشانی پرورانده است که بیش از هر چیز عشق به وطن اسلامی و نگاهبانی و نگاهداری از میراث این سرزمین اجدادی را وظیفه ذاتی خویش میدانند. استاد علی رواقی، قرآن پژوه شاهنامه شناس و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی در زمره این نگاهبانان فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی است که میراث ادبی به جامانده از او در عرصه های گوناگون چنان درخشان و مایه ور است که نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد؛ با انبوهی از ،کتاب ها، مقالات پژوهش ها، ترجمه ها و تصحیح متون کهن فارسی و نشان های افتخار ملی و بین المللی و نیز توصیف های بسیار از آنچه بود و آنچه کرد.

استاد رواقی عصاره ای از دانش وخرد و فروتنی است و آثارش دری به باغ سرسبز فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی و زبان فارسی می گشاید. در یکایک آثاری که این چهره ماندگار پدید آورده، شعله هایی از حقیقت جویی و اصالت های تاب انسانی به چشم می خورد و از جامعیت در ادب پارسی و عربی و توانایی مثال زدنی وی در تصحیح متون کهن و تحقیقات ارزنده ادبی و تاریخی حکایت می کند که نشان از دغدغه بازیابی هویت ایرانی – اسلامی و خوانش درست گونه های زبانی و فرهنگی زبان فارسی در ادوار و حوزه های مختلف دارد.

 اهل فضل به نیکی واقفند که وی در کنار تکاپوهای پژوهشی سترگ در شناخت زبان شاهنامه و رمزگشایی از واژگان ناشناخته فارسی نوین و نیز گونه شناسی تاریخی – تطبیقی زبان در عرصه پژوهش های قرآنی و ترجمه های قرآن کریم نیز کارهای ارزنده ای انجام داده که از جمله آنها می توان به تصحیح قرآن قدس از مجموعه گنج نامه قرآنی آستان قدس رضوی اشاره کرد و بدون تردید یکی از نقاط درخشان کارنامه علمی و فرهنگی این محقق پرکار به شمار می آید.

 اینجانب ضمن بیان مراتب قدرشناسی خود از این استاد پژوهشگر و با اغتنام فرصت از خداوند جان و خرد سلامتی و طول عمر با برکت برای ایشان و اهل فضل و تحقیق و عموم خدمتگزاران فرهنگ و ادب را درخواست می نمایم. سایه سارشان در این مرز و بوم پاینده باد.

چهره برجسته واژه پژوهی

دومین استاد و سخنران این جلسه، میرجلال الدین کزازی چهره ماندگار زبان و ادب فارسی بود.او در ابتدای سخنان خود گفت: استاد رواقی در میان ایرانیان خاصه استادان و پژوهندگان و کسانی که دل در گرو شاهنامه فردوسی دارند، چهره ای نام آشناست.

او تصریح کرد: من پروا ندارم که بگویم در میان پژوهندگان در زبان فارسی، دکتر رواقی از دید واژه شناسی، چهره ای برجسته است.زیرا شناخت واژگانی او دانشورانه است.

کزازی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد:استاد رواقی از سالیان دور، گروهی از پژوهندگان را سامان داده است که سروده های زبان پارسی را می خوانند و می پژوهند و گنجینه ای از واژه های فارسی را فراهم آورده اند.

چهره ماندگار زبان و ادب فارسی تأکید کرد: من نیز وقتی پرسشی درباره واژه های پارسی دارم از جناب دکتر رواقی بهره می گیرم؛ چرا که پاسخ های علمی بی چند و چون ایشان، قابل استناد است.

کزازی در پایان گفت: ارزنده ترین تلاش دکتر رواقی، در حقیقت همت ایشان در پایه ریزی و گسترش زبان فارسی و گونه شناسی آن است.

شخصیتی نام آور در فرهنگ، عرفان و ادب ایرانی

در ادامه مهدی ماحوزی استاد زبان وادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی به ایراد سخن پرداخت و گفت: دکتر رواقی، استاد مسلم پژوهش های نوین در عرصه هنر و ادب ایران است. او شخصیتی نام آور در فرهنگ، عرفان و ادب ایرانی است که در آذرماه 1320 شمسی در مشهد مقدس و پرورده آن دیار فردوسی پرور و عطار نشان است.

او تأکید کرد: از دکتر رواقی آثار علمی، تحقیقات و پژوهش های جاودانی فراهم آمده است که امیدواریم در آینده نیز از این دست آثار و تحقیقات به جامعه علمی ایران عرضه نمایند.

رواقی؛ قرآن پژوه و شاهنامه پژوه برجسته

سید حسن امین استاد و پژوهشگر حکمت و ادبیات فارسی نیز در این آیین سخنرانی کرد و گفت: دکتر رواقی، استاد برجسته زبان و ادب فارسی است. در این میان ایشان به سه گونه این زبان، یعنی فارسی دری، تاجیکی و فارسی ایرانیان تسلط فراوان دارند که در نوع خود منحصر به فرد است.

او تأکید کرد: ایران باستان و ایران پس از اسلام همواره محل توجه مورخین و پژوهشگران است، در ایران پس از اسلام، مقدس ترین کتاب، قرآن کریم است و دکتر رواقی نیز قرآن پژوهی برجسته و نامدار است.

امین در بخش دیگری از سخنان خود گفت:کسانی که علاقه مند به مطالعه و تحقیق در بینش ایران باستان اند باید به شاهنامه حکیم فردوسی توجه و عنایت ویژه ای داشته باشند؛ در این راستا نیز باید اشاره کرد که استاد رواقی شاهنامه پژوهش برجسته ای اند که آثار ایشان همواره مطمح نظر پژوهشگران ایرانی و غیر ایرانی است.

خراسان؛ سرزمین عجایب

سخنران پایانی این آیین نیز مهدی محبتی عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان بود. وی با اشاره به ریشه‌خانوادگی دکتر علی رواقی گفت: خراسان سرزمین عجایب است، و ادبای خراسانی از جمله دکتر علی رواقی در حیطه گسترش زبان و ادبیات فارسی تلاش زاید الوصفی انجام داده اند.

او در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: شاعران خراسانی مانند دیگر مناطق، به شاعران کلاسیک‌ و نوگرا تقسیم می‌شوند. و بزرگان این دیار معمولا نگهدار فرهنگ و فرهنگ‌ مدار اند.

در پایان این مراسم، لوح سپاس و تقدیر و نشان زرین انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، هدایایی از سوی استاد بهاءالدین خرمشاهی و رایزن فرهنگی سفارت تاجیکستان درایران به دکتر علی رواقی اهدا گردید.

نکوداشت علی رواقی

منبع: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612