کد خبر:2520
پ
Makhtutatsite-m

آشنایی با معهد المخطوطات العربیة

معهد المخطوطات العربیة یکی از مراکز وابسته به سازمان عربی تربیت، فرهنگ و علوم است، و این سازمان زیر مجموعه اتحادیه کشورهای عربی قرار دارد.

ميراث مكتوب- معهد المخطوطات العربیة یکی از مراکز وابسته به سازمان عربی تربیت، فرهنگ و علوم است، و این سازمان زیر مجموعه اتحادیه کشورهای عربی قرار دارد. معهد المخطوطات العربیة در زمینه میراث مکتوب عربی و در جهت حفظ و نگهداری نسخه های خطی، شناسایی میراث مکتوب، فهرست نگاری نسخه های خطی، و تصحیح، تحقیق و انتشار متون کهن فعالیت می کند.
این مرکز در سال 1946 با نام معهد احیاء المخطوطات تأسیس شد و در سال 1969 به سازمان عربی تربیت، فرهنگ، و علوم پیوست، و تا سال 1979 در قاهره به فعالیت خود ادامه داد، و از آن سال تا اوایل سال 1981 در تونس، و سپس تا سال 1990 در کویت فعالیت می کرد، و سرانجام از آغاز 1991 دوباره به قاهره بازگشت و از آن سال تاکنون همچنان در این شهر مشغول فعالیت است.
مجله معهد المخطوطات العربیة یکی از پرسابقه ترین نشریات در زمینه میراث مکتوب به زبان عربی است که از سوی این مرکز منتشر میشود، و تاکنون 54 مجلد (هر مجلد 2 شماره) از این مجله منتشر شده است.
پایگاه اینترنتی معهد المخطوطات العربیة به نشانی www.makhtutat.net قابل دسترسی است. در این پایگاه می توان ضمن آشنایی با فعالیتهای این مرکز، اطلاعات و آگاهیهایی در زمینه میراث مکتوب، نسخه های خطی، فعالیتهای تحقیقی، دوره های آموزشی، مراکز مرتبط با حوزه میراث مکتوب و … به دست آورد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612