کد خبر:2010
پ
keramati-m

آثار عُلوی

«آثار عُلوی» در لغت به معنی پدیده‌های آسمانی است. مترجمان دورۀ اسلامی این اصطلاح را در برابر واژۀ یونانی مِتِئورولوگیاa (در انگلیسی: میتئورولاجیb) به کار برده‌اند که از دو جزء مِتِئورُنc (در انگلیسی میتئورd) به معنی «پدیدۀ آسمانی» و لوگیا به معنی «شناخت» تشکیل شده است.

ميراث مكتوب – «آثار عُلوی» در لغت به معنی پدیده‌های آسمانی است. مترجمان دورۀ اسلامی این اصطلاح را در برابر واژۀ یونانی مِتِئورولوگیاa (در انگلیسی: میتئورولاجیb) به کار برده‌اند که از دو جزء مِتِئورُنc (در انگلیسی میتئورd) به معنی «پدیدۀ آسمانی» و لوگیا به معنی «شناخت» تشکیل شده و معنای تحت اللفظی آن «شناخت پدیده‌های آسمانی» است. امروزه واژۀ میتئورولوژی در زبان انگلیسی به معنای هواشناسی به کار می‌رود. اما، در روزگاران گذشته، علم آثار علوی منحصر به هواشناسی نبود، بلکه این نام یا اصطلاحات معادل آن، همچون «کائِنات الجَوّ» یا «اَحْداث الجَوّ» (هر دو به معنی پدیده‌های جوی) به شاخه‌ای از طبیعیات اطلاق می‌شد که مباحثی از علوم زمین ‌شناسی، ستاره شناسی، بوم شناسی (اقلیم شناسی) و حتی شیمی، فیزیک و معدن شناسی را نیز در بر می‌ گرفت.
آنچه در بالا مطالعه كرديد بخشي از مقاله ««آثار عُلوی» نوشته يونس كرامتي است كه در دومين همايش نقش دانشمندان ايراني – اسلامي در پيشبرد علوم تجربي ارائه شده است.
براي مطالعه متن كامل اين مقاله بر روي گزينه دريافت فايل كليك كنيد.


دريافت فايل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612