کد خبر:5642
پ
salehinasrolah

آثار خواجه سعدالدین افندی

خواجه سعدالدین افندی، مورخ و شیخ الاسلام عثمانی در سدۀ دهم هجری است. وی فرزند حسن جان ابن حافظ محمد اصفهانی بود.

ميراث مكتوب – خواجه سعدالدین افندی، مورخ و شیخ الاسلام عثمانی در سدۀ دهم هجری است. وی فرزند حسن جان ابن حافظ محمد اصفهانی بود.

پدر بزرگ او، حافظ محمد، در دورۀ آق قویونلو اسم و رسمی
داشت. با تشکیل دولت صفویه، به شاه اسماعیل پیوست و در جنگ چالدران حضور یافت. با شکست سپاه صفوی او نیز در میان شمار زیادی از علما، هنرمندان و صنتعگران تبریز توسط سلطان سلیم به استانبول کوچانده شدند. از اقامت او در استانبول هنوز دیری نگذشته بود که مورد توجه قرار گرفت و به او لقب «حافظ مخصوص سلطان» داده شد. او در لشکرکشی سلیم به مصر حضور یافت و فرزندش حسن جان نیز به عنوان ندیم خاص سلطان از نزدیکان او شد.

سعدالدین در 943 ق در استانبول به دنیا آمد. در دوره جوانی در محضر درس علمای بزرگ عصر خود، قره مانی محمد افندی و شیخ الاسلام ابوالسعود افندی حضور یافت و در بیست سالگی ملازم بزرگ ترین عالم زمان خود، ابوالسعود افندی شد. وی از 971 ق به مدت ده سال مراحل مختلف مدرسی را در مدارس معتبر عثمانی طی کردو در 981 به مقام معلمی شاهزاده مراد انتخاب و به مانیسا فرستاده شد.

ادامه مقاله «آثار خواجه سعدالدین افندی» نوشته نصرالله صالحي كه در شماره 56 و 57 دوماهنامه تخصصي گزارش ميراث منتشر شده است بر روي فايل زير بخوانيد.


دريافت فايل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612