کد خبر:3786
پ
arsialam-Copy

نقد و بررسى فرهنگ فارسی اَعلام

فرهنگ فارسي اَعلام کتابى است یک جلدى از غلامحسین صدرى افشار و نسرین حکَمى و نسترن حکَمى که ویرایش جدید آن در سال 1389 منتشر شد.

ميراث مكتوب – فرهنگ فارسي اَعلام کتابى است یک جلدى از غلامحسین صدرى افشار و نسرین حکَمى و نسترن حکَمى که ویرایش جدید آن در سال 1389 منتشر شد. ویراست دوم این کتاب با ویراست قبلى آن بسیار متفاوت است؛ به گونه اى که شاید بتوان آن را تألیف جدیدى به حساب آورد.
مولفان فرهنگ فارسي اَعلام در مقدمه آن نوشته اند: کتابى که در دست دارید ویراست دوم اثرى است که اول بار در سال 1383 منتشر شد، شامل معرفى اشخاص، مکان ها، اثرهاى فکرى و فرهنگى، نهادهاى اجتماعى و رویدادهاى مهم جهانى و ملى
(صدرى افشار و همکاران 1389 ، هفت).
تا جایى که نویسنده این مقاله آگاهى دارد تنها دو کتابِ فارسى با مضمونى مشابه فرهنگ فارسي اعلام منتشر شده است؛ نخستین کتاب، فرهنگ عميد (جغرافيا و تاريخ) نام دارد که در سال 1346 و در 1109 صفحه منتشر شد. این کتاب در عین مفید بودن، زیر سایۀ فرهنگ هاى لغت حسن عمید قرار گرفت و بسیار مهجور ماند. تا آنجا که بسیاري از افراد متخصص نیز از وجود این فرهنگ مفید بی خبرند.
ادامه مقاله «نقد و بررسى فرهنگ فارسی اَعلام» نوشته فرهاد قربان زاده كه در شماره 5 و 6 مجله فرهنگ نويسي به چاپ رسيده است در فايل زير مطالعه كنيد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612